6. září 2016 byl otevřen první samooblužný obchod Piggly Wiggly

6. září 2016 byl otevřen první samooblužný obchod Piggly Wiggly Zdroj: Flickr

6. září 2016 byl otevřen první samooblužný obchod Piggly Wiggly
6. září 2016 byl otevřen první samooblužný obchod Piggly Wiggly
Zakladatel Piggly Wiggly Clarence Saunders
Ústředí Piggly Wiggly
11
Fotogalerie

Před 100 lety začala éra supermarketů. Vznikla první samoobslužná prodejna

Boom nynějších supermarketů, hypermarketů či obecně samoobslužného prodeje začal již před sto lety. V časech, kdy v Evropě zuřila krutá první světová válka, se v USA otevřela první samoobslužná prodejna, která nadbíhala pohodlí člověka. Následovaly supermarkety a rozvoj samoobslužného prodeje. První samoobslužnou prodejnu s potravinami s názvem Piggly Wiggly si 6. září 1916 otevřel v Memphisu v americkém státě Tennessee obchodník Clarence Saunders.

A navzdory skeptickým hlasům i nezvyklému názvu se projekt tohoto pětatřicetiletého rodáka z Virgínie ujal. V říjnu 1917 si tento koncept nechal Saunders patentovat. Fenomén Piggly Wiggly se rychle šířil a do konce 30. let bylo po celé Severní Americe 2660 prodejen.

Díky řetězci Piggly Wiggly v podobných obchodech zdomácněly pokladny, cenovky na jednotlivých kusech zboží, klimatizované boxy na potraviny i uniformovaní zaměstnanci. Saunders po vstupu na burzu nakonec ve 20. letech o kontrolu nad svým podnikem přišel.

Prodejny s růžovým prasátkem v logu však existují dodnes, v současnosti je v 17 amerických státech na 600 individuálně vlastněných obchodů Piggly Wiggly, zejména v menších městech.