Záhada: Proč je Nil na nových snímcích z vesmíru krvavý | Reflex.cz
nahoru

Záhada: Proč je Nil na nových snímcích z vesmíru krvavý

Daniel Baret6. dubna 2016 • 14:20
Záhada: Proč je Nil na nových snímcích z vesmíru krvavý
foto: Evropská kosmická agentura

V Nilu, druhé nejdelší řece světa, sice žijí krokodýli a hroši, kteří mají každý rok na svědomí kolem 200 lidských životů, ale to není důvod, proč je tento africký veletok na nových satelitních fotografiích „krvavý“.

Evropská kosmická agentura (členem je i Česká republika) v polovině února vypustila do vesmíru novou družici Sentinel-3A. Od 29. února mapuje z výšky oceány i zemský povrch. Její první snímky zachytily norské ostrovy Špicberky.

Čínská exploze byla tak obrovská, že ji zachytily i družice

A právě Sentinel poslal také fotky „krvavého“ Nilu. Červenou barvu způsobuje vegetace rostoucí kolem Nilu i v řece. V rostlinách, sinicích a některých řasách je obsažen chlorofyl, který se nám jeví jako zelený, ale absorbuje i červenou barvu. Při infračerveném záření, které zachytila družice, se pak celý Nil obarvil do „krvava“. 

NASA objevila na snímcích Marsu nový kráter, před dvěma lety tam ještě nebyl

Dobrou zprávou je, že „krvavé“ snímky Nilu podle odborníků ukazují, že rostlinstvu se v povodí této životadárné řeky daří dobře.

Zapomeňte na logiku: Růžové jezero i purpurový lán

Daniel Baret


Klíčová slova: příroda, družice, Nil, vesmír, ESA


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější