nahoru

Nejstarší dřevěná socha byla nalezena v Rusku. Záhadná socha je stará 11 000 let

Daniel Baret31. srpna 2015 • 13:00
Nejstarší dřevěná socha byla nalezena v Rusku. Záhadná socha je stará 11 000 let
foto: Siberiantimes.com

Socha velkého Shigira byla idolem (kultovní předmět pravěkých náboženství, modla) jedné ze starých kultur na ruském Uralu. Objevena byla v uralském rašeliništi již v roce 1890. Nyní ale byla znovu datována ve speciální laboratoře v Německu a její stáří je neuvěřitelných 11 000 let, což z ní činí nejstarší dřevěnou sochu na světě.

Socha je starší než anglický Stonehenge, který byl postaven v roce 2 400 př.n.l. Je také starší než pyramidy v Gíze, které byl vybudovány mezi lety 2500-3000 před Kristem. Původně byla socha vysoká 5,3 metrů, dochovalo se však pouze 2,8 metrů. Po celé soše jsou vyryté hieroglyfy, kterým však nikdo nerozumí.

Teorií o tom, co říkají hieroglyfy je několik - může zde být vyryt příběh o stvoření světa, učení o postavení bohů a duchů nebo informace o jiných světěch. V každém případě tato socha podle vědců svědčí o vysoké úrovně vývoje tehdější uralské společnosti. Z toho vědci dále usuzují, že pokročilé kmeny byly i mimo území Mezopotámie, která je dodnes nazývána kolébkou civilizace.

Podívejte se na fotografie:Diskuse ke článku