nahoru

Ztracený židovský kmen v Indii se měl přestěhovat do Izraele, akce ale byla zastavena

ber 28. dubna 2014 • 09:20
Ztracený židovský kmen v Indii se měl přestěhovat do Izraele, akce ale byla zastavena
foto: Bijoyeta Das

Pozoruhodný příběh kolem jednoho ze „ztracených kmenů starých Izraelitů“ se odehrává ve vesnicích severoindických států Manipur a Mizoram, které leží na hranicích Barmy a Bangladéše. Všichni členové kmene Bnej Menaše se měli přestěhovat do Izraele, ale vydávání víz pro ně bylo zastaveno. Upozornil na to web katarské televize Al-Džazíra.

V roce 2005 uznal sefardský vrchní rabín Izraele Šlomo Amar příslušníky kmene Bnej Menaše jako potomky jednoho z „deseti ztracených kmenů starých Izraelitů“, kteří byli před více než 2700 lety odvedeny Asyřany do exilu. Nakonec skončili až v odlehlých částech dnešní Indie.

Kolem 2000 lidí z celkového počtu asi devíti tisíc lidí už přesídlilo do Izraele, ale vydávání víz pro ně vláda v Tel Avivu zastavila. Některými lidmi jsou totiž obviňováni, že důvodem jejich emigrace jsou pouze ekonomické důvody. Představitelé Bnej Menaše to popírají, i když je jasné, že jejich životní podmínky jsou v prastaré vlasti jednoznačně lepší, než v této chudé části Indie.

ber


Klíčová slova: židé, fotogalerieDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.