nahoru

Boxuj, vyhraj a půjdeš dřív domů. To je možné ve vězení v Thajsku

Daniel Baret 5. ledna 2014 • 16:00
Boxuj, vyhraj a půjdeš dřív domů. To je možné ve vězení v Thajsku
foto: KC/Ortiz

V některých thajských věznicích si můžete vybojovat svobodu i s pomocí nejoblíbenějšího thajského sportu, boxu. Tuto světově ojedinělou možnost, vycházející se starých tradic, ale dostane jen pár vězňů za rok. Popsal to web katarské televize Al-Džazíra.

Tradice se datuje už od roku 1774. Tehdy se slavný thajský zápasník Nai Khanomtom ocitl v barmském vězení, kde se musel pro potěchu krále Mangry postupně utkat s devíti místními boxerskými šampiony. Khanomtom porazil všechny protivníky a na barmského krále to udělalo velký dojem. Dal mu svobodu i dvě manželky a dal tak vzniknout tradici, ve které se vynikajícím boxerům promíjí část trestu.

Současní boxeři ve vězení bojují v turnajích nazývaných Prison Fight. Většinou se utkávají v zápasech s cizinci. Jedná se o souboje v Muay Thai, thajském bojovém stylu, který je také známý jako umění osmi končetin, protože boxeři používají při boji ruce, nohy, lokty i kolena.

Ti, co vyhrají, získají peníze a mají šanci se potkat s ředitelem věznice, který jim pak může snížit jejich trest. Čím více zápasů vyhrají, tím větší je snížení jejich trestu. Od vězně se ale také bezpodmínečně očekává, že kromě svého bojovnického umu se celou dobu pobytu v káznici dobře chová a má touhu se změnit.

Fotografie jsou z věznice Khlong Phai, která byla postavena v roce 1999 jižně od města Sikhio, aby odlehčila přeplněným věznicím v hlavním městě Bangkoku.

Daniel Baret


Klíčová slova: Thajsko, vězení, box, fotogalerieDiskuse ke článku