nahoru

Ikonické scény: Jídlo jako prostředek erotiky i hnusu. Je libo užrat se k smrti nebo omdlít po ráně koláčem?

mc 8. března 2022 • 09:00

Jídlo je tak důležitou součástí našich životů, že by bylo asi zvláštní, kdyby neexistovaly filmy, v nichž by hrálo takříkajíc hlavní roli. Zda bude pojato pozitivně nebo negativně, to už rozhoduje námět snímku. Třeba v takové Čokoládě s Johnnym Deppem je stejnojmenná cukrovinka prostředkem erotiky a svádění. Venušiny bradavky ale i luxusní dorty a zejména pak Juliette Binoche, která čokoládu laská s vášní a až mileneckou péčí, potěší kdejakého milovníka sladkostí.

Občas se ale jídlo režisérovi znelíbí a skončí v roli hnusu. Klasický snímek Velká žranice měl fungovat jako kritika konzumní společnosti, skutečný odpor ale vyvolal spíše film Taxidermia. Jedna z postav se stává šampionem ve sportovním jedení, a tak nechybí scény zvracení ani záběry na monstrózně tlustého jedlíka. Jídlo má ale i tu moc fungovat jako komediální prvek. Házení dortů a bitky jídlem jsou už starou známou. Tu vůbec nejdražší natočil Blake Edwards v roce 1965. Film se jmenuje Velké závody a dortovou bitvu natáčeli pět dní. Nejenže se jim šlehačkové dorty kazily a páchly, ale Natalie Wood jedna dobře mířená rána koláčem málem zabila! Jack Lemmon po zásahu dortem do hlavy dokonce omdlel.

mc


Klíčová slova: fotogalerie, ikonické scényDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.