nahoru

Slavné soudy: Jsi jen další hollywoodská děvka, řekl stalker a ukončil život hvězdě, jež ho odmítla

mc 2. července 2021 • 10:00

Jméno Rebecca Schaeffer lidem v našich končinách asi nic moc neřekne, za oceánem je ale moc dobře známá. Bohužel ne pro svou hvězdnou hereckou kariéru, ale pro zločin, který ji předčasně ukončil. Rebeccu v jejích jednadvaceti letech zabil její zfanatizovaný fanoušek. Devatenáctiletý Robert John Bardo ji tři roky pronásledoval a nakonec i zastřelil. Dostal doživotí. Jeho zločin dal vzniknout prvnímu zákonu proti stalkingu ve Spojených státech.

Rebecca Schaeffer rozjela kariéru televizní hvězdy už na střední - nejprve se objevila v reklamách, později jako komparz. Už v 17 letech jí rodiče dovolili se odstěhovat do New Yorku, aby mohla následovat své srdce. Ještě tentýž rok se začala objevovat v jednom z nekonečných dramatických seriálů. Zkoušela se dostat i do modelingu, byla ale příliš malá, a tak se zase vrátila k herectví. Pravdou ale je, že se nikdy nestala velkou televizní hvězdou, jakou toužila být.

 

Přesto ale až příliš zaujala mladého muže z Arizony. Robert John Bardo nebyl žádný mílius, měl za sebou pokus o sebevraždu a několik drobnějších násilných trestných činů. Dokonce pronásledoval i jinou celebritu, ta ale zahynula při letecké nehodě. A tak přilnul právě k Rebecce. Sehnal si díky soukromému detektivovi její adresu a dokonce se pokoušel dostat na natáčení seriálu, kde Rebecca hrála. Jednou přišel i s nožem.

Nakonec 18. července 1989, kdy mu bylo teprve 19 let, přišel k Rebecce domů. Tvrdil jí, že je její velký fanoušek, rovněž ji ale nařkl, že ztratila svou nevinnost a stala se „jen další Hollywoodskou děvkou“ poté, co se objevila v jedné milostné scéně. Rebecca ho ze svého bytu vyhodila, on se ale po hodině vrátil.

Hned jak Rebecca otevřela dveře, střelil ji do hrudi. Podle jeho výpovědi později u soudu, Rebecca upadla a řekla jen „Proč?“. Roberta dopadli o den později, když se potuloval uprostřed silnice mezi vozy. Okamžitě se přiznal k vraždě. Soud ho poslal na doživotí do vězení za vraždu prvního stupně. Bardo tvrdil, že k vraždě ho inspirovala píseň Exit od U2, dokonce ji pustil v soudní síní a on si i prozpěvoval. Odmítl však, že by se ztotožňoval s Markem Chapmanem, který zabil Johna Lennona - stejně jako Chapman totiž v době kolem vraždy četl knihu Kdo chytá v žitě.

Rebeccu prý zabil ze žárlivosti. „Jak si to mohla dovolit. Je moje!“ říkal ve spojitosti s Rebeccy osudovou milostnou scénou. „Měla zůstat nevinná pro mě!“

Jediný rok po smrti nadějné herečky byly v Kalifornii přijaty vůbec první zákony chránící obyvatele proti stalkingu, které z pronásledování, kvůli kterému daná osoba nebo jeho rodina bude mít přiměřený strach o svou bezpečnost, dělají zločin. Až v roce 2019 byl tento zákon uznán ve všech 50 státech USA.

mcPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.