nahoru

Mizející krása staré Ameriky. Polozapomenuté snímky mladých indiánek na počátku 20. století

mc 25. února 2021 • 06:30
Mizející krása staré Ameriky. Polozapomenuté snímky mladých indiánek na počátku 20. století
foto: Profimedia

Indiáni jsou pro většinu populace Evropy zejména postavami ve filmech o divokém západě, nebo v u nás oblíbených Mayovkách. Není to ale jen Pocahontas nebo Nšoči, spíš naopak. Pohnuté osudy amerických indiánů jsou plné bezpráví, vyhnanství a smrti. Ještě začátek 20. století poznamenaly války mezi původními obyvateli a Euroameričany. Jejich kultura ale fascinuje lidi dodnes. Na poetické snímky z počátku obrody indiánského obyvatelstva se podívejte v galerii.

Začátek dvacátého století signalizoval pro původní obyvatele severní Ameriky nové zítřky. Jejich počty byly po stoletých konfliktech s přistěhovalci zoufale nízké, přesto se deset tisíc mužů přihlásilo k armádě, která jela bojovat do Evropy v první světové válce. Tito muži pak od tehdejšího prezidenta Wilsona obdrželi americké občanství. Neznamenalo to ale, že byli okamžitě přijati společností jako rovní občané. 

Velká část původních obyvatel stále žije v rezervacích - jde totiž o území spadající jurisdikcí pod indiány a neplatí zde většina amerických zákonů. Včetně těch daňových, indiáni jsou tak dnes asi nejvíce výdělečně činní v oblasti hazardu. Doby nevinných indiánek a nebojácných bojovníků jsou už dávno pryč, připomenout si je ale můžete v galerii.

mc


Klíčová slova: fotogalerie, indiáni, indiánDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.