nahoru

Dámy tančící na stolech i v ulicích a alkohol tekl proudem. Tak radostně skončila slavná americká prohibice

mc16. ledna 2021 • 07:30
Dámy tančící na stolech i v ulicích a alkohol tekl proudem. Tak radostně skončila slavná americká prohibice
foto: Profimedia

Temné období amerických dějin - i tak by mnozí nazvali éru prohibice, která byla ve Spojených státech uvedena v realitu 16. ledna 1920. Zákaz alkoholu, který měl vést ke zlepšení stavu společnosti, naopak stál za vzestupem mafie, zvýšení zločinnosti a paradoxně dokonce i za vzrůstem konzumace alkoholu. Asi tak není divu, že se o téměř 14 let později konec prohibice slavil víc, než cokoliv jiného v historii.

Prohibice má svůj původ v křesťanských spolcích a ve skupinách žen, které trpěly pod rukama svých opilých násilnických manželů - koncem 19. století se v USA totiž pilo třikrát víc než dnes. A tak vešel 16. ledna 1920 v platnost Osmnáctý dodatek Ústavy Spojených států, který zakazoval prodej, dovoz a výrobu nápojů s obsahem alkoholu nad 0,5 %.

Místo toho, aby se zlepšilo zdraví, pracovní morálka a snížila kriminalita se stal pravý opak. Spojené státy se proměnily v meku zločinců jako byl Al Capone, který profitoval právě na nezákonném dovozu a obchodu s alkoholem. Po celé USA vznikají tajné bary, kde alkohol teče dál proudem. A kdo si nemohl dovolit zajít do baru, pil cokoliv, co alkohol aspoň trošku připomínalo. A buďme upřímní, to nikdy nevěstí nic dobrého - ani zdravého. Mrtvých a osleplých z otrav byly tisíce. O tom, o kolik peněz přišly státy na daních, ani nemluvě.

To, čeho chtěli v Americe dosáhnout, se nepovedlo, a tak byl po necelých čtrnácti strastiplných letech, krátce po začátku hospodářské krize, schválen Jednadvacátý dodatek Ústavy, který k 5. prosinci 1933 prohibici zrušil. Tehdejší prezident Franklin D. Roosevelt v oznámení dodal něco o tom, že doufá, že občané budou pít zodpovědně. To už ale nikdo přes rány bouchajícího šampaňského neslyšel. Amerika začala slavit.

 

Oslavy to ale nebyly nějak zhýralé - už od dubna byl totiž povolen prodej nápojů (piva vína) do obsahu alkoholu 3,8 %. Konzumace alkoholu navíc nebyla nikdy formálně zakázána - bylo pouze nezákonné ho dovážet, vyrábět a prodávat. V ulicích to přesto ožilo - náklaďáky naložené pivními sudy lidé vítali s rozesmátými obličeji, obchody, které uschovaly skladové zásoby se rychle plnily zákazníky, bary, hospody i restaurace praskaly ve švech. A všude se zpívalo, tančilo, hodovalo a hlavně pilo!

mc


Klíčová slova: alkohol, prohibice, fotogalerie, USADiskuse ke článku