nahoru

Před televizními kamerami se nechal v roce 1956 naočkovat i Elvis Presley

čip 30. prosince 2020 • 11:00
Před televizními kamerami se nechal v roce 1956 naočkovat i Elvis Presley
foto: vintag.es

V posledních dnech vidíme v televizi a na sociálních sítích mnoho politiků a známých osobností z různých zemí, jak se s obnaženou paží nechávají očkovat vakcínou proti nemoci covid-19. Nejedná se při tom o nic nového. Naopak je to léta ověřený "marketingový" tah na bránu. 

Již 28. října 1956 si nechal „král rock and rollu“ Elvis Presley před velkým obecenstvem a novináři vpíchnout vakcínu proti obrně. Tento akt vedl následně k obrovskému nárůstu počtu očkování, poklesu úmrtí a invalidity. 

V padesátých letech byla obrna rozšířená po celém světě. Jen v Americe virus infikoval více než 60 000 dětí z nichž přibližně 3 000 umřelo. Mnoho z těch, kteří přežili, zůstali po celý život ochrnutí. I když se virus přenášel nejčastěji mezi dětmi, v bezpečí nebyli ani dospělí. Obrnou v dětství onemocněl například Franklin D. Roosevelt, prezident Spojených států v letech 1933 až 1945. 

Československo jako vzor

Očkování proti obrně bylo v Československu zahájeno v roce 1959, spolu s očkováním proti TBC, záškrtu, tetanu, černému kašli a pravým neštovicím. Československo bylo tehdy dokonce dáváno za vzor v povinném očkování. Bylo totiž jedním z prvních států na světě, kde po zavedení celoplošné vakcinace v roce 1960 přenosná dětská obrna vymizela.

Jaký vliv bude mít na populaci veřejné očkování v době internetu a konspiračních teorií teprve uvidíme v následujících měsících.

čip
Diskuse ke článku