nahoru

Soudruzi z Ruska jsou opět napřed. Místo cyklistů jim jídlo rozvážejí roboti

čip, ČTK 18. prosince 2020 • 09:40
Soudruzi z Ruska jsou opět napřed. Místo cyklistů jim jídlo rozvážejí roboti
foto: YouTube.com/Yandex

Robotická vozítka začala minulý týden zákazníkům v jedné z čtvrtí v centru Moskvy rozvážet teplá jídla z restaurací. Oznámila to agentura Reuters, která se odvolává na provozovatele bezposádkových vozítek, internetový gigant Yandex (v ruštině Jandeks), často také charakterizovaný jako ruský Google.

Nechat si dovézt jídlo robotem namísto kurýra umožňuje aplikace Yandex.Eats zákazníkům v okolí moskevského Bílého náměstí, které leží nedaleko od Českého domu. Robot nazvaný Yandex.Rover rozváží lahůdky a potraviny v některých čtvrtích ruské metropole od podzimu jako součást pilotního programu. V současnosti se spádová oblast postupně rozšiřuje, uvedla mluvčí společnosti.

Robot vyzvedne objednávky z restaurací a doveze pokrm zákazníkovi, který pak za pomoci chytrého mobilního telefonu robota jídlo převezme. Tři roboti nyní obstarávají okolí Bílého náměstí. Celkem v Moskvě operuje 20 robotů.

V Moskvě v posledních letech zevšedněl pohled na všudypřítomné doručovatele rozvážkové služby Yandex a jeho konkurenta Delivery Club v zářivě žluté nebo zelené kombinéze a s termoboxem na zádech. Pět ruských obchodních řetězců si v létě v Moskvě objednalo zřízení pomníku na počest desítek tisíc kurýrů, kteří udrželi hlavní město v chodu během několikatýdenní karantény, nařízené proti první vlně koronavirové pandemie.

Přes to o práci možná brzy přijdou a nahradí je roboti. To jsou, vzhledem ke koronavirové krizi a době, kdy si životopisy na místo kurýrů posílají například piloti, nebo i bývalí generální ředitelé, jistě výborná vyhlídka.

Někdy se tak může zdát, že technologický pokrok je krokem zpět v mezilidských vztazích. 

čip, ČTK


Klíčová slova: Google, Rusko, robot, Doručování, YandexDiskuse ke článku