nahoru

Geniální a nešťastná Sylvia Plath: Potrat, nevěra slavného manžela a sebevražda s dětmi v bytě

venu 6. listopadu 2020 • 06:20
Geniální a nešťastná Sylvia Plath: Potrat, nevěra slavného manžela a sebevražda s dětmi v bytě
foto: YouTube

Sylvia Plath byla jednou z největších amerických autorek poezie a románů. Její život byl však velmi krátký a navíc těžký. V dětství ji zasáhla smrt otce, trpěla klinickými depresemi, potratila a navíc ji podváděl manžel. Nakonec svůj život ve svých 30 letech dobrovolně ukončila. Jaký byl její příběh?

Sylvia Plath se narodila v americkém Bostonu v roce 1932. Její dětství by asi bylo bývalo normální, kdyby ji v 8 letech nezemřel otec na embolii. Od té doby se Sylvia začala stranit lidem, nemluvila s nimi a psala si pouze sama pro sebe deník. Se smrtí tatínka se nedokázala smířit a své pocity vkládala do psaní, což jí zůstalo až do smrti.

V průběhu svého života se psychicky zhroutila, pokusila se o sebevraždu, kdy spolykala prášky na spaní, našel ji však její bratr. Sylvia se tak dostala na psychiatrii, kde podstoupila šokovou léčbu a setkala se zde s lékařkou, ke které pak docházela na pravidelné terapie. Po pobytu na psychiatrii se z ní stal nový člověk. Byla upovídaná, společenská, začala se zajímat o muže a potkala svoji osudovou lásku, britského spisovatele Teda Hughese, se kterým navázala vášnivý vztah plný porozumění a intimity. Dvojice se po půl roce vzala.

Ne všechny dny však byly růžové. Sylviina práce nebyla přijímána a ona se začala opět propadat do stavů úzkosti a psychických problémů. S Tedem se stěhovali, narodila se jim dcera Frieda a byli nuceni bydlet u jeho rodičů, což bylo pro Sylvii peklo. Později navíc potratila. To se odrazilo i v její tvorbě. Nakonec ale podruhé otěhotněla a porodila syna Nicholase. Další krutou ranou však bylo zjištění, že je jí její Ted nevěrný.

To byla pro Sylvii poslední kapka. Vzala děti a přestěhovala se s nimi do Londýna. Vydala svůj jediný román The bell jar, který je dodnes velmi slavným, a opět skončila v rukou lékařů. Zjistilo se, že má sebevražedné myšlenky, trpí insomnií a nemůže spát. Dostala tedy antidepresiva, ale nebylo to k ničemu. Sylvia Plath 11. února 1963 ráno vstala, udělala dětem snídani, pak je zavřela v místnosti s otevřeným oknem, utěsnila dveře mokrými ručníky a sama strčila hlavu do trouby, ve které se otrávila. Našla ji až ošetřovatelka, která jako obvykle přišla pomoct s dětmi. Osud této slavné spisovatelky byl ztvárněn i filmově s Gwyneth Paltrow a Danielem Craigem v hlavní roli.

 

venu
Diskuse ke článku