nahoru

Manželky diktátorů: Krásná a milovaná Evita začínala jako prostitutka?

venu 19. října 2020 • 09:30
Manželky diktátorů: Krásná a milovaná Evita začínala jako prostitutka?
foto: Profimedia.cz

Legendární žena argentinské historie Evita Perón je do dneška brána jako ikona. Zejména ve své domovině byla světicí, která pomáhá chudým a slabším. Její životní příběh zpočátku nevypadal příliš růžově. Zejména kvůli chudobě, potloukání se životem a údajné prostituci. Pak ale tato světlovlasá kráska potkala Juana Peróna, který ji přivedl do politiky a udělal z ní ženu, kterou miloval celý národ. Smrt si ji ale našla brzo.

Evita Perón se narodila jako Eva María Ibarguren v rolnické argentinské oblasti. Byla jednou z pěti nemanželských dětí a její život byl opravdu velmi chudý. Když jí bylo téměř 16 let, odjela do Buenos Aires, kde chtěla udělat kariéru jako herečka. Počátky ale byly krušné a Evita se údajně živila jako prostitutka, pak jako herečka, v rozhlase nebo jako modelka. Byla totiž velmi krásná. V roce 1937 dostala svoji první velkou roli a stala se z ní hvězda. To ale ještě nevěděla, co ji čeká.

V lednu 1944 se setkala s ministrem práce a sociálních věcí Juanem Perónem, se kterým si okamžitě padla do oka, v necelých 25 letech se k němu nastěhovala a započala svoji cestu na politický vrchol. Juan pomáhal chudým, začaly ho milovat masy a později se také díky nim stal prezidentem a Evita první dámou, kterou byla až do konce života.

Jelikož Evita pocházela z nuzných poměrů, moc dobře věděla, o čem mluvit a kde zasáhnout, aby si získala sympatie lidí. Velmi aktivně se věnovala sociální práci. Stala se navíc očima a ušima svého manžela, který si z ní postupně udělal propagandistický nástroj. V Argentině byl tento pár milovaný. Nicméně v Evropě tomu tak ani zdaleka nebylo. A to hlavně proto, že Juan sympatizoval s fašismem a po 2. světové válce ukryl v Argentině na tisíce nacistů - mezi nimi třeba Josefa Mengeleho, Adolfa Eichmanna a další.

Evita byla na vrcholu oblíbenosti až do konce svých dnů. A ty ji zastihly ve velmi mladém věku. Zemřela ve svých 33 letech na rakovinu děložního čípku. Ačkoliv podstoupila léčbu chemoterapií, v posledních týdnech života už nebyla schopná fungovat bez prášků proti bolesti a berlí, které ukrývala pod kabátem. Její manžel Juan Perón se znovu oženil 9 let po její smrti.

venu
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.