nahoru

Španělský bizár v ulicích: Převlečení ďáblové přeskakují bezbranná miminka

-red- 30. září 2020 • 12:00
Španělský bizár v ulicích: Převlečení ďáblové přeskakují bezbranná miminka
foto: Profimedia.cz

Máte malé miminko a byli byste rádi, aby mělo šťastný život, bylo zdravé a bylo zbaveno tzv. prvotního hříchu? Navštivte zhruba v půlce června španělskou vesnici Castrillo de Murcia poblíž města Burgos, kde se už od roku 1600 koná festival El Colacho. Možná se vám ale nebude úplně líbit, co bude muset váš potomek podstoupit.

Festival El Colacho nemá úplně jasný původ. Probíhá sice na oslavu katolického svátku Božího těla, existují však i tací, kteří tvrdí, že jde o pohanskou tradici. Ať je to tak nebo tak, festival trvá týden a vrcholí vždy v neděli, kdy jde vesnicí Castrillo de Murcia průvod mužů převlečených za ďábla (el Colacho), kteří mají v ruce biče a velké kastaněty. Návštěvníci festivalu na ně pokřikují (někdy i sprostě) a tím si pro sebe zajišťují štěstí pro nadcházející rok.

Tou nejbizarnější částí je však přeskakování několikaměsíčních miminek, která jsou položena na matracích na ulici. Ďábel, který má na sobě žlutočervený převlek se rozběhne, miminka přeskočí a tím z nich smaže prvotní hřích, nemoci, odežene zlé duchy a přičaruje jim štěstí. Pak jsou miminka posypána okvětními lístky růží a občas dostanou i požehnání od místního kněze. Pak si je jejich rodiče můžou odnést domů.

Za celou dobu existence festivalu, což je cca 400 let, nejsou vedeny žádné zápisy o zraněních. Nelíbí se však katolické církvi, která za jediný způsob sejmutí prvotního hříchu z dítěte považuje křest. Papež už proto místním knězům doporučil, aby se od festivalu úplně distancovali.

-red-


Klíčová slova: Španělsko, přeskakování, miminkoDiskuse ke článku