nahoru

Před 370 lety byl vztyčen Mariánský sloup. Jak vypadal na Staroměstkém náměstí kdysi a jak teď?

čip 26. září 2020 • 12:45
Před 370 lety byl vztyčen Mariánský sloup. Jak vypadal na Staroměstkém náměstí kdysi a jak teď?
foto: Archiv

Jeden z prvních mariánských sloupů v Evropě byl vztyčen 26. září 1650 na pražském Staroměstském náměstí. Téměř šestnáctimetrový sloup, na jehož vrchol byla čtyři dny nato vyzdvižena pozlacená socha Panny Marie, měl připomínat hrdinství řady obyvatel Prahy, kteří v roce 1648 ubránili Staré a Nové Město pražské před Švédy.

Několik dní po vzniku Československa v roce 1918 byl sloup stržen davem, který ho považoval za symbol habsburské nadvlády. Letos 4. června byl na Staroměstském náměstí vztyčen mariánský sloup - jednalo se o napodobeninu původního sloupu, který zde stál do září 1650 do stržení v listopadu 1918.

O návrat pomníku na Staroměstské náměstí usilovala od roku 1990 Společnost pro obnovu Mariánského sloupu, měla ale i řadu odpůrců. V roce 1993 zasadili do dlažby nový základní kámen, před 16 lety představili dokončenou sochu Panny Marie od sochaře Petra Váni, která stojí od letošního června na náměstí. Porovnejte si, jak vypadalo Starosměstské náměstí s původním a jak vypadá s dnešní replikou od Petra Váni.

čip
Diskuse ke článku