nahoru

Hodně pijí, mluví o sexu a mají smělé sny: Jihlava představuje dokument Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap

Veronika Bednářová26. října 2019 • 13:00
Trailer k filmu Postižení muzikou
• video: 
HBO

Vypadají drsně a stejné mají i vtipy. Rockové hvězdy kapely The Tap Tap. Nikdo z nich nechce žít „jako ty nejpomalejší auta v koloně“. Režisér a scenárista Radovan Síbrt jim při tvorbě časosběrného celovečerního dokumentu Postiženi muzikou věnoval několik let. Ve světové premiéře uvádí snímek Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, poprvé v sobotu 26. října v soutěži Česká radost.

Zpěvačka Jana, moderátor a bavič Láďa, skladatel a muzikant Petr i zpěvák s nezaměnitelným hlasem Jiří jsou silné osobnosti se silnými názory. Někteří jsou na vozíčku, jiní ne. Radovan Síbrt se ve smysluplných střípcích věnuje jejich osobním příběhům: Jana by si ráda našla fajn přítele, Petr touží zůstat v kapele i přes svoje „vyšilování“, mistr humorné zkratky Láďa si zakládá vlastní YouTube kanál a hodně se věnuje politice, elegán Jiří se zrovna žení… Do toho v televizi běží projev prezidenta Zemana, který považuje inkluzi za „zrůdný sociální experiment“.

Ano, členové slavné kapely Šimona Ornesta The Tap Tap, jinak studenti a absolventi Jedličkova ústavu v Praze, si sice říkají „zkriplení“, ale dokumentem probleskuje jasná linka pracovitosti všemu navzdory, tvořivosti bez ohledu na limity a taky přísnosti, protože bez ní se dobrá muzika prostě dělat nedá. Jsou tam ale taky chvíle, kdy mají členové Tap Tapu chuť se vším seknout. Kdy jsou unavení, když jsou sami, nebo když zakladateli a kapelníkovi Šimonovi Ornestovi umírá tatínek, čímž se ještě pádněji přihlásí fakt, že na většinu z patnáctičlenné formace zaklepe zubatá spíš dřív než později.

Celý film prostupuje hudební repertoár kapely The Tap Tap, jsme svědky i vzniku nového hitu, když ze sebe Petr Tomek souká verše k písni Tomkův slovník naučný, od původních nezdarů až po premiéru a velký happyend-katarzi, kdy si Petr svůj song poprvé sám užije před stovkami lidí.

Krajské volby 2020: Vysočina >>>

Jak na konci shrnuje Šimon Ornest, je to dokument o době, ve které silní selhávají, a slabí přesto dokážou uspět. „Což přináší velkou dávku naděje pro nás pro všechny,“ říká.

Na ten film se vám možná nebude dívat úplně lehce, brzo vás ale pohltí právě věcností, hipísáckou radostí a přísnou absencí patosu, kde cit a citlivost probleskují jenom nenápadně. Film vznikl v produkci Pink Production a HBO.

Veronika BednářováNejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály


Diskuse ke článku