nahoru

Praha znovu zažije filmařský maraton. Natáčet se bude beze spánku během jediného víkendu

red7. října 2019 • 14:10
Praha znovu zažije filmařský maraton. Natáčet se bude beze spánku během jediného víkendu
foto: 48 Hour Film Project

Tohle je výzva pro všechny kreativce! Pouhých 48 hodin budou mít filmaři druhý říjnový víkend na to, aby natočili krátký film. V Praze se uskuteční největší světová soutěž v natáčení v omezeném čase nazvaná 48 Hour Film Project. Vítěz bude hlavní město reprezentovat na světovém finále v Rotterdamu a bude mít šanci postoupit až na festival do Cannes. Natáčet se bude od pátku 11. do neděle 13. října, všechny filmy se budou následující neděli promítat na plátně Kina Dlabačov, kde se uskuteční i slavnostní vyhlašování vítězů.

Princip soutěžního festivalu je jednoduchý – filmaři musejí během 48 hodin napsat, natočit a sestříhat film o délce 4 až 7 minut. Kromě šibeniční časové lhůty na ně ovšem číhají i další překážky. „V pátek večer si každý tým na zahájení vylosuje svůj žánr, všichni pak dostanou stejnou postavu, větu dialogu a rekvizitu, které musejí ve filmu použít. Jak, to už je na jejich kreativitě. Do nedělního večera ale musejí film odevzdat,“ vysvětluje jeden z organizátorů akce Štěpán Etrych.

Registrace filmařů pro letošní pražský ročník už běží na webu soutěže. Festival je určen pro každého, kdo rád tvoří. „Soutěže se může zúčastnit úplně každý, ať už se natáčením živí, má ho jako koníčka nebo studuje filmovou školu. Pro začínající filmaře je to brána do filmového světa, pro zkušené zase test jejich schopností,“ říká další z organizátorů David J. V. Schöbl.

Je třeba podotknout, že během natáčecího víkendu toho moc nenaspíte. „Když jsem se v minulosti účastnil jako filmař, od pátku do neděle jsem nespal ani minutu,“ usmívá se Etrych. „Ale je strašně fajn pocit, když tenhle maraton zvládnete a hotový film odevzdáte.“

A kdo ví, třeba zrovna váš film porota vybere, aby Prahu reprezentoval na světovém finále, které se uskuteční příští rok v březnu v Rotterdamu.

Hlavní Chod

Pražský vítězný film z roku 2012 Hlavní chod získal na světovém finále cenu pro nejlepší herečku Kateřinu Pindejovou a cenu za nejlepší použití rekvizity (prstenu).

red


Klíčová slova: cannes, festival, filmy, film, Praha, natáčení


Nejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály


Diskuse ke článku