Vítězný film "Kde je Anna Franková"

Vítězný film "Kde je Anna Franková" Zdroj: ANIFILM 2022

Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM 2022 -   Bill_Plympton
Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM 2022 -   Diana Cam Van Nguyen
Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM 2022 - Hisko Hulsing a Bill Plympton
Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM 2022 -   Jirina_Pecova
Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM 2022  -   Jirina_Pecova
41
Fotogalerie

Liberec se loučí s festivalem ANIFILM 2022, přátelskou atmosférou, plnými sály a výbornou Annou Frankovou

Vítězem letošní soutěže pro dospělé libereckého mezinárodního festivalu ANIFILM 2022 se stal příběh Anny Frankové, odehrávající se ve žhavé současnosti. Jeho hlavní hrdinkou není Anna, ale její imaginární kamarádka Kitty, která jedné mrazivé amsterdamské noci vystoupí z Anina deníku a ožije. Snímek Kde je Anne Franková napsal a natočil izraelský režisér Ari Folman, známý celovečerním animovaným dokumentem Valčík s Bašírem; „jeho“ Anne Franková je emotivní, poetická, s velkým, a nenásilným přesahem k současným světovým událostem. Do českých kin vstupuje 1. června.

Snímek Kde je Anne Franková je vhodný už pro děti od deseti let a diváci v Liberci jej shlédli v sobotu dokonce s českým dabingem. Porota festivalu ho ocenila slovy: „Vítězný celovečerní film pro dospělé ukazuje pozitivní stránky lidského ducha na pozadí obrovské tragédie. Film je ódou na představivost perzekuované dívky, jejíž příběh je nutné stále opakovat. Film tento příběh vypráví neotřelým způsobem a zatraktivňuje ho pro mladé diváky po celém světě.“ 

Cenu pro nejlepší celovečerní film pro děti udělila porota japonskému filmu Belle (režie Mamoru Hosoda), v kategorii krátkých filmů pak zvítězil anidok polské režisérky Joanny Kożuch Bylo jednou jedno moře…, ve kterém se věnuje osudu a hledání zmizelého Aralského jezera. 

Mezi studentskými filmy si porotci vybrali český film Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen, mezi nenarativními a abstraktními animacemi získal hlavní cenu snímek ukrajinského režiséra Mykyty Lyskova Imaginární krajiny a cena za nejlepší videoklip zůstává doma, získalo ji totiž video Gosheven: Until Exhaustion režisérky Magdaleny Hejzlarové. 

V kategorii VR filmů uspěla Limbotopie tchajwanského režiséra Wen-Yee Hsieha. V kategorii Nejlepší počítačová hra pro děti zvítězil projekt studia Darjeeling Labyrinth City: Pierre the Maze Detective a cenu za nejlepší výtvarný počin v počítačové hře si odnáší hra Sable z britského studia Shedworks. 

V průběhu festivalu o jedné ceně rozhodli svým hlasováním i diváci. Jimi udělovanou diváckou Cenu Libereckého kraje získal celovečerní japonský film Dívka ze země Venku, který byl na letošním ANIFILMu uveden ve světové premiéře.

V mezinárodních soutěžních sekcích se letos utkalo 11 filmů celovečerních, 24 krátkých a 33 studentských. Dále 24 videoklipů, 15 abstraktních a nenarativních snímků a 15 VR filmů. V klání soutěžilo také 15 počítačových her. 

Dětem byly věnovány sekce Animo a Škola animace powered by Nadace PPF. Festival vytvořil také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních her, jež si diváci mohli vyzkoušet v Game zóně a soutěžní projekty virtuální reality mohli prožít v Brainz VR Cinema. Industry program nabídl řadu master classů a přednášek, za všechny anglickou prezentaci akademika Jaroslava Švelcha, který mluvil o humoru v počítačových hrách. 

Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM rozdal výše zmíněné ceny v sobotu 14. května večer; v neděli zřejmě pokoří hranici 30 000 návštěvníků.