Hra o trůny | Jerome Flynn: Konec seriálu mě překvapil a ohromil | Reflex.cz
nahoru

Bronn z Černovody: Když jsem dočetl scénář osmé řady, byl jsem dojatý, překvapený, ba ohromený jako nikdy

Kateřina Kadlecová, Dominik Patzner25. dubna 2019 • 09:20
Bronn z Černovody: Když jsem dočetl scénář osmé řady, byl jsem dojatý, překvapený, ba ohromený jako nikdy
foto: HBO, Jeff Kravitz

Žoldák Bronn z Černovody, Tyrionův přítel, nevymáchaná huba, milovník žen a peněz, možná ve Hře o trůny nehezky zamíchá kartami. V úvodním díle závěrečné řady přijal od Cerseina pobočníka Qyburna několik truhlic se zlatem a vykládanou kuši, když zavraždí... Hádejte koho. Že by úkol zvládl už ve třetím díle, který slibuje velkou bitvu a jejž HBO odvysílá v pondělí 29. dubna? Přečtěte si rozhovor Reflexu se šestapadesátiletým britským hercem Jeromem Flynnem, který Bronna hraje – a který s hraním na dlouhých deset let úplně přestal.  

Než jste ve Hře o trůny dostal roli Bronna, deset let jste vůbec nehrál; role v Černém zrcadle nebo Ripper Street přišly až o pár měsíců později. Co vás to napadlo, pověsit takové povolání na hřebík – zvlášť když jste synem herce a učitelky herectví?

Sláva vám ukradne čas, který můžete strávit s rodinou a s blízkými. Proto jsem toho chtěl na chvíli nechat. Odstěhoval jsem se do Walesu, kde jsem si založil malou farmu, a prožíval tam při osévání záhonků takovou malou duchovní cestu, jakou si občas projdou všichni. Zpátky před kameru mě dovedl nejspíš vesmír. Život vás vždycky pošťouchne zpátky k tomu, co milujete. Proto jsem začal zase hrát.

20 nejlepších filmů všech dob podle Reflexu. Tyto kultovní filmy světové kinematografie…

Už brzy se na televizních obrazovkách odehraje bitva, která v Západozemí ukončí všechny ostatní bitvy. Jak náročné pro vás bylo její natáčení?

Vyčerpávající! Ale nejhorší to měl štáb, my si mohli občas dopřát přestávku. Oni v Severním Irsku, kde se točilo, pracovali padesát pět nocí na jeden zátah, což je nepředstavitelné.

Kouzlo Hry o trůny spočívá mimo jiné v proplétání dějových linek. Stíháte sledovat všechny?

Odborníka ze sebe dělat nebudu – i když mě tak občas někdo nazve, haha. Ani jsem dopředu nechtěl vědět, co se v osmé řadě stane s ostatními. Občas jsem se ocitl v situaci, že se mě někdo zeptal na ostatní postavy a já o nich neměl sebemenší ponětí – tak jsem si prostě něco vymyslel. Takhle by se nejspíš zachoval i sám Bronn.

Hra o trůny: Exkluzivní rozhovory Reflexu s herci kultovního seriálu

Hru o trůny využívají někteří politici, přirovnávají sebe nebo určité situace k jejím postavám nebo událostem. Co si o tom myslíte?

Zrovna před několika měsíci jsem poslouchal George R. R. Martina komentujícího chvíli, kdy si uvědomil, že vytvořil jakousi alegorii odrážející skutečný svět. Je to vlastně dobrá věc – pokaždé, když Hru o trůny někdo využije k narážkám a citacím, jen potvrzuje její úspěch.

Jak jste se cítil, když jste dočetl scénář poslední řady?

Vzpomínám si, jak jsem byl strašně nervózní, protože celá Hra o trůny byla doposud na takové úrovni, že mi přišlo nemožné posunout ji ještě o kus výš. Po dočtení jsem byl spokojený, scénář je skvěle napsaný. A byl jsem dojatý, překvapený, ba ohromený jako ještě nikdy.

Samé žvanění a zdlouhavé návraty? Hloupost! Druhá epizoda Hry o trůny dává fanouškům…

Jak jste hledal způsob, jakým svou postavu ztvárníte?

Když jsem se dostal na konkurz k roli Bronna, repliky jsem četl se skotským přízvukem, najednou to prostě přišlo. Měl jsem pocit, že se to docela líbilo, jen Američani se na to moc netvářili – prý je třeba, aby seriál zůstal co nejjednodušší. Nakonec z toho teda nic nebylo. Když od přízvuku sešlo, přidal jsem aspoň špetku suchého humoru.

Jak přesně to je s Bronnovým skoro bratrským vztahem k Jaimemu Lannisterovi?

Oba mají něco, co ten druhý potřebuje, takže je to poněkud pragmatická symbióza. Chovají k sobě však i vzájemný respekt – tedy aspoň si myslím, že Jaime trochu respektu má. Přece jen ví, že Bronn je skvělý bojovník. Ani jeden se ovšem nevyjádří nahlas.

Představitelka Brienne z Tarthu ze Hry o trůny o své poslední scéně: Brečela jsem pak v…

Natáčení trvalo osm let. Jaké období vám nejvíc utkvělo v paměti?

Moje oblíbená chvíle nesouvisí přímo s rolí Bronna. Zhruba měsíc jsme natáčeli v krásném španělském národním parku (nejspíš Bardenas Reales v severovýchodním Španělsku; pozn. red.), kde jsme si sáhli na dno. Na druhou stranu, sedět na koních a bojovat? Fantazie se stává realitou!

Ovlivnila role Bronna, co si o sobě jako herec myslíte?

Určitě, protože s každou další řadou byl tlak vyvíjený na nás všechny silnější. Člověk se neubrání stresujícím myšlenkám na to, že ho sleduje nepředstavitelná spousta lidí. Obsazení v seriálu tedy bylo zároveň lekcí, jak se vyrovnat se stresem, a naučilo mě soustředit se jenom na to podstatné. Před Hrou o trůny mě tolik lidí určitě neznalo – role Bronna mi zatraceně pomohla.

Nikolaj Coster-Waldau: Role Jaimeho mě naučila nevyhazovat děti z oken a zamykat…
Liam Cunningham alias Ser Davos: Většinu nejdůležitějších pozic ve Hře o trůny…

Kateřina Kadlecová, Dominik Patzner


Klíčová slova: hra o trůny, Bronn, Jeremy Flynn, HBO


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější