nahoru

Marek Douša: Pár klausovských postřehů z Varů a síla Miloše Fikejze, které se nic nevyrovná

Marek Douša29. června 2019 • 16:40
Marek Douša: Pár klausovských postřehů z Varů a síla Miloše Fikejze, které se nic nevyrovná
foto: KVIFF

Chtěl jsem napsat, jak mne zlobí, že velké mezinárodní firmy, včetně provozovatele této lodi, provozují multikulturalismus v praxi – každý číšník a číšnice je z jiné země a jiného světadílu, napsal tuhle Václav Klaus a zdál se být rozčilený. Já jsem přijel do Karlových Varů, ubytoval se v ruském hotelu s ruským personálem, pojedl u čínských kuchařů a potom marně hledal český film v letošní soutěži karlovarského festivalu. A nechalo mě to v klidu. Tak to prostě, Václave, chodí.

Za tu chvíli, co jsem tady, jsem i pochopil, v čem může spočívat další spor, který rezonuje nejenom českou společností, tedy spor o globálním oteplování, nebo také, chcete-li, spor o to, jestli se počasí zbláznilo.

Globální oteplování? (Marek Douša kreslí z Varů) Globální oteplování? (Marek Douša kreslí z Varů)Foto Marek Douša

Já, prostý venkovan, který ráno vstane v neklimatizované ložnici, jde ven do neklimatizovaných polí, potom třeba poobědvá v neklimatizovaném lokále na návsi a do toho přijde takové počasí, jaké nabízí začátek letošního července, vnímáte svět jinak, než když z klimatizovaneho pokoje přeběhnete do klimatizovaného tiskového střediska a pak třeba do kinosálu.

A zatímco v tom biografu hrají třeba nově renovovaného Spalovače mrtvol, venku na obloze topí spalovač-všeho-co-se-neschová.

Miloš Fikejz

Dosti však věcí druhých, věcí, které se festivalu týkají jenom okrajově. Jedna akci zmíním hned teď a týká se muže, který s festivalem spojil velkou část svého života.

MIloš Fikejz byl encyklopedista a zároveň encyklopedie sama o sobě. Kromě toho se stal vlastně samospádem fotografem, který s neobyčejnou pokorou fotil celá léta hvězdy, které do Karlových Varů dorazily. Ale to ještě není všechno; na rozdíl od většiny fotografů, kteří se na photopointech pohybují, MIloš znal snad úplně všechny závislé i nezávislé filmaře a filmařky, kteří dorazili z libovolné části světa. Neuvěřitelné, těžko pochopitelné, stoprocentně jisté...

Výstava fotografií Miloše Fikejze Výstava fotografií Miloše FikejzeFoto Marek Douša

Dneska odpoledne bude mít výstava portrétů, které Miloš Fikejz v Karlových Varech vyfotografoval, vernisáž. Je v prvním patře hotelu Thermal (naproti Reflex pointu) a fotky, které tu uvidíte, ukazují zlomek Milošovy práce. Ty fotky jsou černobílé, nikdy spektakulární a vždycky velmi osobní s velkou sílou, která jakoby s každým dalším rokem mohutněla.

Marek DoušaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku