KVIFF | Festival Karlovy Vary obrazem: Dva tisíce lidí v kině a dánská múza | Reflex.cz
nahoru

KVIFF obrazem: Dva tisíce lidí v kině a dánská múza, která na plátně poblázní Velvet Underground

Martin Bartkovský1. července 2018 • 11:35
KVIFF obrazem: Dva tisíce lidí v kině a dánská múza, která na plátně poblázní Velvet Underground
foto: Zbyněk Pecák

Druhý den na karlovarském festivalu se nesl ve znamení dvou zahraničních hvězd. Tou první byl Tim Robbins, který před více než dvěma tisíci diváky uvedl v letním kině svůj nejznámější film – Vykoupení z věznice Shawshank. Tou druhou byla dánská herečka Trine Dyrholmová, která si zahrála známou múzu kapely Velvet Underground s přezdívkou Nico. Stejnojmenný film uvedla před zaplněným sálem v Městském divadle. Podívejte se na fotogalerii.

Do letního kina se přišly na filmové drama z roku 1994 podívat davy lidí, a to i přes citelné chladno. Robbins před začátkem promítání řekl, že se lidé občas ptají, proč je tento film tak působivý. „Myslím, že je to tím, že hodně lidí žije život, ve kterém se poddávají tomu, že mají špatný vztah, špatnou práci. Ale každý máme uvnitř jakéhosi ducha, který touží po svobodě a který chce překonat situaci, do které se dostal, a který chce život, který je oslavou svobody,“ řekl Robbins.

Jak řekl, při cestách po světě přijíždí do zemí, kde lidé chápou daleko více než Američané, jaké to je, když je utlačuje vláda a podobně. A přesto si našli způsob, jak žít svobodně. „A myslím, že to chápete, protože jste dlouho žili v zemi bez svobody,“ řekl Robbins.

Film Nico, 1988, ve kterém ztvárnila titulní roli dánská herečka Trine Dyrholmová, mapuje závěr umělecké dráhy hudební ikony Christy Päffgenové, známé pod uměleckým jménem Nico. Žena, o níž se mluvilo především jako o Warholově múze či ve spojitosti s kultovní skupinou Velvet Underground, prožila dramatický život plný běsů, aby se v jeho závěru znovuzrodila jako umělkyně a našla se jako žena i matka.

Podle režisérky Susanny Nicchiarelliové byla Dyrholmová pro film klíčovým člověkem. „Její přínos pro můj film a mě samotnou byl obrovský. Trine dala Nico energii a vitalitu, podpořila film přesnou porcí energie, která byla potřeba,“ uvedla. 

 

Zemětřesení v Bronxu. Politického matadora drtivě porazila nadšená mladá servírka
Zemětřesení v Bronxu. Politického matadora drtivě porazila nadšená mladá servírka

 

 Klíčová slova: Karlovy Vary, fotografie


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější