KVIFF | Festival Karlovy Vary: Trump je podvodník a já nepřestanu mluvit, říká Tim Robbins | Reflex.cz
nahoru

Trump je podvodník a já nepřestanu mluvit, vzkázal Tim Robbins z Varů

Tereza Spáčilová30. června 2018 • 18:02
Trump je podvodník a já nepřestanu mluvit, vzkázal Tim Robbins z Varů
foto: Zbyněk Pecák

Když přebíral v pátek Křišťálový glóbus “za zásluhy”, pronesl Tim Robbins řeč, již pro její politickou zapálenost citovala i velká zahraniční média. Podobnou zkušenost s ním ovšem udělali všichni, kdo o den později dorazili do Karlových Varů na tiskovou konferenci s oscarovým laurátem: a to se velká část z nich snažila konverzaci držet od politiky co možná nejdál. “Mlčet, když mám potřebu říct něco důležitého, bych považoval za zradu vůči svobodě a demokracii,” bránila se hvězda.

Zpočátku se novináři snažili ptát právě na “Shawshank” - film, jemuž i bezmála čtvrtstoletí od vzniku patří přední místo v žebříčcích fanoušků i kritiků. Večer se promítá v karlovarském letním kině, tedy v místě, jehož unikátní atmosféře propadlo už mnoho slavných předchůdců.

Robbins o Shawshanku mluvil s pokorou a vděkem - vždycky jej prý bude vnímat jako požehnání. “Skoro denně se mi stává, že mě na ulici někdo osloví a něco hezkého mi o něm řekne. Je to fajn pocit, být nejvíc připomínán v souvislosti s filmem, který je tak dobrý - ne každému se tohle poštěstí,” podotkl.

Výjimečnost snímku prý cítil on i jeho kolegové včetně Morgana Freemana či kameramana Deakinse už během natáčení. “Scénář byl jeden z nejlepších, jaký jsem kdy četl. Ale že výsledek bude v lidech rezonovat ještě takhle dlouho po premiéře, to asi tehdy nenapadlo nikoho z nás.”

O „svobodě“ a Svobodě: Festival ve Varech zahájil frázemi a nadčasovým vzkazem z nebe

Forman vs Trump

Herec se vrátil také ke krátkému setkání s Milošem Formanem, o němž vyprávěl už v rámci svého pátečního projevu. Zopakoval, že obdivoval jeho vnitřní integritu a nekompromistnost - vlastnosti, jimiž by měl v ideálním světě disponovat každý filmař, ale v tom našem je takových jen hrstka. “Miloš si dokázal udržet vizi, v níž věřil, a to i za cenu, že někdy bude muset říct ne. Když si chcete udržet kariéru, ne se říká těžko, ale on to uměl a mě tím inspiroval na zbytek života,” vyznal se Robbins.

Ke komu žádný obdiv nechová, spíš právě naopak, je současný americký prezident a vládní garnitura jeho vlasti. “Současný prezident je v podstatě podvodník, podvedl i svoje voliče,” nebál se zaútočit na Donalda Trumpa a z americké sekce médií se ozvalo Bravo. Na otázku, zda už mu kvůli jeho politické angažovanosti někdo dělal problémy, ať už v soukromí či kariéře, odpověděl, že ne, ale i kdyby ano, nepřimělo by ho to změnit postoj. “Kdybych neříkal, co chci a potřebuji, asi bych se neměl moc rád. Kompromis k umělecké integritě nepatří, je to velmi nebezpečná věc,” prohlásil rozhodně.

Když však došlo na jiné téma, které hýbe americkou společností - akci MeToo a obvinění mužských kolegů včetně zmíněného kamaráda Freemana, nekompromisnost byla náhle ta tam. „Je důležité, aby se o problému mluvilo, kdo spáchal zločin, měl by být stíhán, ale lidé by neměli přijít o kariéru jen kvůli nařčení bez důkazů a soudu,“ řekl Robbins, jemuž vadí „masový lynč“.

Sr*t na ně! Příběh o tom, jak Miloš Forman odpálkoval hollywoodské producenty a…

Vypněte mobily

Jedna otázka udělala Robbinsovi vysloveně radost - a posluchačům taky, protože se o ní rozpovídal s vášní, která předčila tu politickou. Když ho požádali o detaily jeho středečního muzicírování (v Karlových Varech vystoupí se svou kapelou), zasvítily mu oči a několik minut nadšeně vyprávěl o tatínku folkařovi a zážitcích z dětství.

„Rád žádám diváky, aby zpívali s námi. Můj táta, folkař, to dělával, živě si vybavuju, jak jsem seděl mámě na klíně a zpíval taky. Byla to neskutečná zábava a tu doufám předvedeme i tady v Varech. Jen jsme spolu naposledy hráli před dvěma lety, tak ještě musíme zkoušet,” smál se. 

A ještě na jednu věc se prý těší: až lidi na koncertě vypnou telefony. “V dnešní době je to čím dál vzácnější okamžik a divadlo je jedno z posledních míst, kde k tomu lidi vyzvete a oni to opravdu udělají. Užijeme si báječný večer!” zval do Městského divadla ve Varech. Ale politika asi stejně zase bude.

Historický přechod přes Svratku: Krytá lávka v Černvíru stojí již 300 let

 

 

 

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: Karlovy Vary, KVIFF, Tim Robbins


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější