Plakát Hitlera v pokojíčku i spolubydlení s maminkou. Něžný neonacista Daliborek míří do kin | Reflex.cz
nahoru

Plakát Hitlera v pokojíčku i spolubydlení s maminkou. Něžný neonacista Daliborek míří do kin

red21. června 2017 • 12:30
1080p720p360p
Trailer na film Svět podle Daliborka od režiséra Víta Klusáka
• video: 
Bontonfilm

Dalibor K. (37) pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je neonacista. Ještě před aktuální vlnou youtuberů se jeho domácí video s vystřelovacím obuškem stalo na českém internetu hitem. Právě tehdy ho objevil Vít Klusák a rozhodl se o něm natočit dokument. Slavnostní premiéru bude mít celovečerní film Svět podle Daliborka ve Velkém sále na letošním MFF Karlovy Vary v rámci soutěžní sekce dokumentů. Do široké distribuce v českých kinech vstoupí po skončení festivalu 13. července. 

"Stylizovaný portrét takového normálního českého neonacisty je velmi zralé a zároveň radikální dílo, svého druhu dokumentární tragikomedie, kterou osobně považuji za jeden z vrcholů letošní tuzemské produkce," uvedl na adresu filmu umělecký ředitel MFF Karlovy Vary, Karel Och. 

Svět podle Daliborka představuje svou ústřední postavu v oficiální upoutávce a tvůrci zveřejnili také plakáty k filmu. Vizuálům, které vytvořil Martin Poláček, vévodí název filmu vyvedený oblíbeným písmem nacistů v pastelových barvách.

„Zkusili jsme použít mírně upravenou verzi fontu Tannenberg. Ten patří mezi velmi oblíbená nazi písma, nicméně působil až příliš tvrdě, drsně a agresivně a film takový není,“ líčí Martin Poláček. „Pak jsme ho dali do růžové barvy a téhle kombinaci už jsme nemohli odolat. Nazi font v růžové najednou na plakátech být přímo musel,“ dodává. 

Podle režiséra Víta Klusáka by ale vyznění filmu nemělo sklouznout k pouhému posměchu, film má silně mrazivé tóny a ambici ukázat na mnohem širší problém společnosti. „Náš film není portrét jen jednoho “nazi-šílence”, film ukazuje, že s nenávistnými postoji souhlasí jeho kolegové, spolužáci, kamarádi i nejbližší. Naší neskromnou ambicí je skrze Dalibora nahlédnout do hlav a srdcí tisíců lidí, kteří svůj světonázor podřídili nenávistnému strachu z jinakosti. Ukázat, z jakého podhoubí se rodí novodobá vlna rasismu a nesnášenlivosti,“ říká ke svému filmu Vít Klusák.

Víme první: Oscarový herec Casey Affleck bude hostem festivalu v Karlových Varech
Desítky rukou nesmí udělat chybu. Podívejte se, jak vzniká křišťálový globus pro…

redColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,540
28,670
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější