nahoru

Liev Schreiber ve Varech: Pacifikoval fotografy, slzel při vzpomínce na dědečka a vyprávěl o Ukrajině

Jan Škoda 2. července 2022 • 18:00
Video se připravuje ...
Liev Schreiber mluví na tiskové konferenci v Karlových Varech o své pomoci pro Ukrajinu
• video: 
Martin Bartkovský

Musel počkat, než ho vyfotí chuml fotografů, které si ale sám zorganizoval, protože mediální cirkus k jeho tiskovce, kterou vedla reportérka Reflexu Veronika Bednářová, úplně nepasoval. Představil iniciativu BlueCheck Ukraine, která skrze finanční dary pomáhá přímo Ukrajincům a místním organizacím, které čelí ruské invazi. LIEV SCHREIBER tak nepatří k celebritám, které by pomoc Ukrajině brali jako prodlouženou ruku osobního PR, má navíc se zemí rodinné vazby - jeho dědeček, ukrajinský emigrant Alex Milgram, ho po rozvodu rodičů v mnoha ohledech vychoval.

Schreiber před osmnácti lety v Česku natočil a režíroval film Naprosto osvětleno o muži, který se vydává na Ukrajinu, aby našel ženu, která jeho dědečkovi během holocaustu zachránila život. Na tiskovce vyprávěl o tom, jak po začátku invaze seděl doma na gauči v New Yorku a viděl muže, kteří jsou v jeho věku, co objímali svoje příbuzné a nevěděli, zda je ještě někdy uvidí. “Cítil jsem, že musí existovat něco, co můžu dělat,” sdělil s tím, iniciativa dává snadnou platformu pro přímou podporu Ukrajincům na místě, protože ti jsou podle něj nejvíce motivovaní. Spojili se například s organizací Kidsave, která pomáhá s evakuací žen a dětí. 

Sám navštívil Lvov, svojí bývalé partnerce, herečce Naomi Watts a dvěma dospívajícím dětem prý neřekl, kam jede. “Věděl jsem, že ve Lvově budu ve větším bezpečí, než by si oni mysleli,” uvedl. V Polsku potom vařil pro uprchlíky, šlo o tisíce jídel denně. “Moje prsty se už uzdravily,” vtipkoval o tom, jak krájel zeleninu do boršče. Online se setkal i s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským, ten mu prý potvrdil, že je lepší pomáhat teď, než až poté, co začne klepat nebezpečí v podobě Putinova režimu na další dveře. Ukrajinci, které potkal, jsou podle něj vynalézaví, starají se o sebe a brání se. Dělají podle něj v zásadě veškerou práci sami, jen potřebují naši podporu.

Odpovídal i na otázku, co si myslí o bojkotu ruských filmů na filmových festivalech: myslí si, že musíme být obezřetní ohledně toho, co přichází z ruských médií, protože jde o propagandu, jinak mu je ale bojkot umění a uměleckého vyjádření není po chuti. Na tiskovce pustil i video o lvovštích hudebnících, při němž se mu zaleskly oči. Na Ukrajinu plánuje jet znovu, ale blíže o tom nemohl z bezpečnostních důvodů mluvit. Celovečerní film o konfliktu prý neplánuje, i když cítí, že je v něm dobrý příběh. “Jsem příliš starý na to, abych hrál Zelenského,” zavtipkoval.

“Pokud budete lhát, nakonec se propálí. Než lež řeknete, zkuste si představit situaci, v jaké se ocitnete, když to na vás praskne,” vysvětloval přístup, který se snaží vštěpovat svým dětem. O současné válce s nimi mluví, i když je to těžké. Důležité je podle něj vědět, jak se zachovat, když se “historie opakuje”. “Děti mi na to většinou odpoví, jestli už můžou odejít,” pousmál se.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.