nahoru

Nová kniha VARY25 váží přesně 3,5 kilogramu, do tramvaje se nehodí. Tak si ji užívejte doma!

Veronika Bednářová 30. srpna 2021 • 14:00
Křest knihy bratří Cabanů z jejich 25 let práce pro filmový festival ve Varech
• video: 
Martin Bartkovský

Je obrovská, těžká a impresívní. Obsahuje 25 festivalových ročníků, 583 stran, 1172 fotografií a 58 videí. Nová, bohémsky barevná a výpravná kniha VARY25, kterou zdaleka ne jen o své práci na 25 festivalových ročnících sestavili, napsali a fotkami vybavili CABANI, bude pokřtěna 21. srpna 2021 ve Varech Jiřím Bartoškou a Markem Ebenem. Jak vznikala a co v ní najdete?

„Myšlenka na tuhle knihu se zrodila z pocitu, že se završuje jedna éra,“ shodují se její autoři, univerzální jevištní tvůrci MICHAL (59) a ŠIMON (57) CABANI, od roku 1996 auto­ři „openingových“ a „closingových“ festivalových ceremoniálů.

Jejich zahájení či zakončení festivalu jste už viděli; v televizi nebo naživo ve Velkém sále hotelu Thermal ve Varech. Znáte Michalovu inscenační preciznost a Šimonův velkorysý scénografický záběr. Jejich vtip, znakové kostýmy i detailní svícení. Už pětadvacet let dokazují, že hravá, smysluplná a sexy podívaná, konvenující s duchem karlovarského festivalu, se dá vytvořit vynalézavě a jednoduše.

Ono by se řeklo jenom dva večery, prostě začátek a konec. Symbolizují však – stejně jako kniha VARY25 – bezsta­rostné, šantánové pojetí varského festivalového zázemí. Zdůrazňují fakt, že náš jediný festival kategorie A je sice mezinárodní, ale zároveň ryze český – umí z mála udělat hodně a do oficialit pašuje humor a ­nadhled.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčněMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.