nahoru

Režisér Olmo Omerzu ve filmu Atlas ptáků vypráví o muži, kterému se rozpadl celý svět

Vojtěch Rynda 26. srpna 2021 • 06:30
Nejnovější film Olma Omerzua měl premiéru 22. srpna 2021 na karlovarském filmovém festivalu. Do kin vstoupí 2. září letošního roku.
Nejnovější film Olma Omerzua měl premiéru 22. srpna 2021 na karlovarském filmovém festivalu. Do kin vstoupí 2. září letošního roku.
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Před třemi roky vyhrál na festivalu v Karlových Varech cenu za režii s road movie Všechno bude, nyní se do tamní Hlavní soutěže vrací s tragikomedií Atlas ptáků s Miroslavem Donutilem v hlavní mužské roli. Původem slovinský scenárista a režisér Olmo Omerzu (36) zasadil svůj příběh do prostředí rodinné firmy, kterou ovládá dominantní patriarcha Ivo Róna. Dramatické události se dají do pohybu, když Róna odhalí mnohamiliónové manko.

Hlavní role v Atlasu ptáků jste s Petrem Pýchou psali přímo na tělo Miroslavu Donutilovi a Aleně Mihulové. Proč jste si ­vybral právě je?

U Miroslava Donutila mě lákaly dvě věci. Lidé ho hodně vnímají jako baviče, ale zároveň ho známe z divadla jako silného charakterního herce. Postava Iva Róny v sobě navíc nese silný patriarchální rys – a já jsem pana Donutila v téhle poloze už viděl.

A paní Mihulová?

Najít herečku pro roli Marie Váchové bylo těžší. Atlas ptáků používá z velké části mužskou perspektivu, a tak jsem se bál, aby z hlavní ženské postavy nevznikla jednorozměrná šablona, nebo dokonce karikatura. Marie v sobě má naivitu, která by mohla snadno sklouznout k nevěrohodnosti, přitom ale musí mít uvěřitelné motivace. A z Marie v podání Aleny Mihulové cítím takovou až čistou lásku, která jde proti Ivovu velmi mužskému a pragmatickému přístupu. Vnímám tyhle postavy jako protipóly.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.czMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.