nahoru

Olympiáda jako EURO: Úspěšný model turnaje inspiroval organizátory příštích her, budou po celém světě

Jakub Švec 22. července 2021 • 18:30
Olympijský stadion v Tokiu. Původně měl vypadat úplně jinak
Olympijský stadion v Tokiu. Původně měl vypadat úplně jinak
• foto: 
Reuters

Letní olympijské hry ještě ani nezačaly a už na sebe stihly strhnout nelichotivou pozornost kvůli olympiádě příští, která se původně měla konat v Paříži. Poprvé to bylo, když pořadatelé oznámili, že jsou fascinování organizací letošního Mistrovství Evropy ve fotbale a taktéž chtějí, aby se jednotlivá klání odehrávala na různých místech.

Prohlásili, že se organizace letní olympiády v roce 2024 neomezí pouze na jedno město, dokonce se neomezí na jednu zemi a jeden kontinent, ale že bude využit každý světadíl včetně Antarktidy, kde se bude konat hod koulí. Zásadní problém se však řeší teprve v těchto dnech.

Někteří sportovci totiž zjistili, že by přelety mezi jednotlivými kontinenty nemuseli stíhat kvůli časovému posunu a datoví experti provedli zjištění, že například běžci, kteří mají své první disciplíny absolvovat v Africe, nemohou na svá další klání do Asie letět přímo, jelikož by přičítali čas tím, že by letěli na východ a klání by tedy nestihli. Na taková klání budou muset využít letecké linky na západ, přes Atlantický oceán, aby čas odečítali, a někteří dokonce budou muset obletět Zemi dvakrát západním směrem, jelikož se budou potřebovat vrátit o dva dny zpět.

A další pozornost na sebe olympijské hry strhly kvůli prohlášení, že sportovci nebudou dostávat medaile kovové, nýbrž elektronické, navíc financované z dotací EU.

Podívejte se do přehledné infografiky o nepřehledných změnách v organizaci LOH. Co všechno o nové organizaci LOH už nyní víme?  

Jak jste si jistě všimli, jedná se o fikci a doufejme, že tak zůstane i za čtyři roky.

Jakub ŠvecPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.