nahoru

Vrchní velitel ozbrojených sil si zlomil ruku při vojenském nácviku krátké chůze po rovném povrchu

Dominik Landsman26. srpna 2020 • 19:20
Prezident Miloš Zeman - ilustrační snímek
Prezident Miloš Zeman - ilustrační snímek
• foto: 
Jiří Ovčáček / Twitter

Vrchní velitel ozbrojených sil, prezident Miloš Zeman, prodělal při rutinním úterním nácviku krátké chůze po rovném povrchu zranění, které se v jeho případě slučují se životem. Podle grémia generálů české armády nebude vrchní velitel ozbrojených sil díky svému válečnému zranění provozuschopný i několik týdnů.

„Ano, je to tak. Pan prezident se zranil. Zlomil si ruku během předem hlášeného a dlouze připravovaného nácviku krátké chůze, který jako vrchní velitel ozbrojených sil absolvuje několikrát za rok. Pan prezident byl plný sil a na krátkou chůzi si věřil. Bohužel se však během jeho chůze změnily povětrnostní podmínky. Někdo v pokoji otevřel okno, čímž se do pana prezidenta opřel průvan.

Pan prezident statečně bojoval s průvanem, a ačkoliv jsme ho z řídicího centra od kuchyňské linky vysílačkou i světlicí upozorňovali, že by bylo lepší se vrátit či ulehnout na podlahu a počkat, až se povětrnostní podmínky zlepší, pan prezident trval na pokračování nácviku krátké chůze po rovném povrchu, protože pan prezident se nikdy nevzdává. Přiznám se, že mi až slza ukápla nad statečností a odvahou pana prezidenta, protože během nácviku krátké chůze nejen že odmítl použít jisticího lana, ale navzdory silnému průvanu, který z kuchyňské linky i ze stolu zuřivě strhával papírové ubrousky, pokračoval s potem ve tváři k vytyčenému cíli, což byla komoda pod oknem, kde měl pan prezident přichystaný záchytný tábor.

Bohužel, i přes urputnou snahu pana prezidenta cvičení dokončit někde ve dvou třetinách cesty od kuchyňského stolu k záchytnému táboru u komody pod oknem mu došly síly, špatně se natočil, průvan se do něho opřel plnou silou a pan prezident nešťastně upadl na podlahu,“ rozbrečel se prezidentův mluvčí na tiskové konferenci.

Poté, co byl Jiří Ovčáček ošetřen a byl mu přivolán psycholog, který má zkušenosti s vdovami padlých vojáků, se Ovčáček uklidnil a pokračoval.

„Bezprostředně po nehodě byl přivolán vojenský vrtulník, který zraněného prezidenta okamžitě odvezl do nemocnice, kde se pan prezident podrobil lékařskému zákroku, který dopadl dobře. Pan prezident se nyní cítí lépe a pochvaluje si své válečné zranění,“ pokoušel se Jiří Ovčáček na tváři vykouzlit úsměv. 

Od brzkých ranních hodin rovněž probíhá vyšetřování incidentu a v případě nalezení viníka bude tento postaven před vojenský soud.

„Máme tam zjištěno několik pochybení a nedodržení pravidel bezpečnosti. Tak například bylo zjištěno, že vrchní velitel ozbrojených sil neměl správně seřízenou ortopedickou obuv. Stejně tak gumový špunt na jeho holi byl již notně sjetý. Špunty u holí se musí měnit po každém nachozeném kilometru, jinak je jejich protiskluzová funkce snížena i o třicet procent,“ zamyslel se Josef Soumar, vojenský prokurátor, který se podílí na vyšetřování neštěstí. Podle něho bude nalezení viníka běh na dlouhou trať.

Dominik Landsman
Diskuse ke článku