nahoru

Největší sucho za 500 let vyplavilo řadu vesnic. Podobné nepamatujeme, tvrdí lidé po pás ve vodě

Dominik Landsman 22. června 2020 • 18:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Foto pro Blesk - Petr Šperlín

Přes víkend se přes Českou republiku přehnalo sucho, jaké mnozí nepamatují. Navázalo na sucho ze začátku minulého týdne, které způsobilo zaplavení několika osad a spoustu vody ve sklepech i obývácích v domech v zasažených oblastech.

Již začátkem roku klimatologové a hydrometeorologové předpovídali na letošek rekordní sucha. Dokonce se objevovala tvrzení, že nás čeká největší sucho za posledních pět set let. Tyto pesimistické odhady se bohužel naplnily a Českou republiku opravdu zkraje léta zasáhlo největší sucho, které kdokoliv z nás pamatuje. Sucho, které láme stromy, odnáší domy a bere životy.

„Zrovna jsem chtěl dát slepicím v kurníku, když tu jsem si všiml, že se ulicí valí sucho. Normálně přímo po silnici. Patrně se vylilo z koryta. Do pár minut bylo sucho všude. Měl jsem ho v přízemí v domě.  Sklep celý vytopený suchem, slepice kdesi v hajzlu, no hrůza, to sucho,“ postěžoval si Evžen Bláha z Luže v Pardubickém kraji, kde bylo sucho opravdu až extrémní. Ostatně Pardubický kraj hlásí největší škody způsobené suchem.

„Najednou přišlo sucho a vzalo si celou úrodu. Pole mám zvalchovaný a naprosto bez úrody. A to jsem dopadl ještě dobře. Kolegům z vedlejší vesnice vzalo sucho techniku i několik techniků, po kterých nyní pátrají policejní potápěči, kteří však přes trvající sucho a zvýšený stav sucha v korytě řeky nemohou pořádně zasáhnout,“ tvrdí Jarmil Krátonoha z Horního Býtečka na Chrudimsku.

Nejen laická veřejnost, ale i odborníci jsou rychlým a nekompromisním nástupem sucha zaskočeni.

„My jsme věděli, že to sucho bude bezprecedentní, ale že bude až v takovém rozsahu a hlavně že nastoupí tak rychle, to nečekal nikdo. Vždyť během jednoho dne si vyžádalo sucho hned dva životy a to se ještě jedna paní, co ji sucho odneslo, pohřešuje. Je to hrozné. Nepamatuju si a vlastně ani nikdo z kolegů nikdy nezažil ani nečetl o tom, že by sucho bralo domy a lámalo stromy,“ divil se klimatolog Petr Korouhlík, který se spolu s kolegy přijel na sucho podívat na vlastní oči, a zatímco stál po pás ve vodě na místě, kde bylo dětské hřiště, nevěřícně kroutil hlavou.

„S takovým suchem jsme opravdu nepočítali. Škody se stále ještě sčítají, ale naštěstí máme balíček z evropských fondů proti suchu, který část ztrát pokryje,“ pokusil se povzbudit lidi z postižených oblastí premiér Andrej Babiš, který tvrdí, že vláda se suchem bojovala, bojuje a bojovat bude.

Aktuálně se situace se suchem uklidňuje a podle odhadů sucho již kulminovalo. Avšak stále je třeba mít se na pozoru a uvědomit si, že sucho může kdykoliv přijít znovu, a dokonce ve větší intenzitě.  

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Skutečností ale například je nedostatečné dodržování bezpečnostních pravidel na internetu.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>

Dominik Landsman
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.