nahoru

Lenka Dusilová o mateřství i o muzikantských blíženkyních: Spolupráci se silnými ženami vyhledávám

Kateřina Kadlecová22. července 2018 • 16:00
1080p720p360p
Hudba vs. mateřství. Lenka Dusilová na besedě Reflexu na Colours of Ostrava
• video: 
Martin Bartkovský

Naplánovat jeden ze zlatých hřebů festivalu do nesmyslného popůlnočního času nebyl dobrý nápad: náročné instrumentální výkony, odvážné trojhlasy a jistě i porce improvizace vyžaduje od umělkyň i od publika velké soustředění a plnou pozornost, které se kolem druhé hodiny ranní už kvůli přirozeným člověčím biorytmům nedostává. Přesto na koncert tří fenomenálních muzikantek a zpěvaček, tedy kytaristky Lenky Dusilové, klavíristky Beaty Hlavenkové a violoncellistky Doroty Barové, do Gongu na jednu hodinu noční dorazilo odhadem šest set diváků. O den později v pravé poledne pak první jmenovaná dorazila na debatu do šapitó Reflexu.

Lenka Dusilová, která snad příští rok po pěti letech vydá nové album, vypravovala celou hodinu; třeba o spolupráci tria, jehož členky svou energii dělí mezi několik různých projektů a mimo jiné výchovu malých dětí. V první řadě přímo před Lenkou Dusilovou seděla a zaujatě (aspoň myslím!) poslouchala hvězda předchozího večera Marie Rottrová (nebo její dvojnice). Lenka, věčná hledačka a divoženka, která se co do tvorby i osobnosti od svých porevolučních hudebních začátků v rockovém Sluníčku značně „ztišila“, mluvila o svých hudebních vzorech a ideálech i o spolupráci s dalšími význačnými ženami tuzemské alternativní hudby, s Monikou Načevou a Ivou Bittovou (s projektem Spolu odehrají v poslední třetině listopadu sedm výjimečných koncertů). „Spolupráci se silnými ženami vyhledávám, celoživotně k nim inklinuju,“ přiznala zpěvačka a složila hold zejména Beatě Hlavenkové, která jí podle všeho ukázala nový rozměr tvorby i životního stylu.

Měřeno Marií Rottrovou, strašpytlové neobstojí!
Milan Tesař 22. července 2018 • 09:10

Měřeno Marií Rottrovou, strašpytlové neobstojí!

Dostaly jsme se i k tomu, jak si „Dusilenka“ musela zejména na počátku kariéry zvykat na šovinistické nebo přezíravé jednání „velkých zvířat“ (nebo přesněji velkých volů?) šoubyznysu, nebo k výjimečnosti slezské oblasti kolem Vendryně a česko-polské dvojdomosti, v níž žijí Lenčiny spoluhráčky Beata a Dorota (nebo básník Bogdan Trojak, s nímž se Lenka a Beata před deseti lety spojily ke spolupráci na výjimečně krásném, bohužel jediném eponymním albu uskupení Eternal Seekers). Po nečekaně otevřeném, intimním povídání o životě muzikantky-mámy následovaly dotazy z publika, mimo jiné i na Lenčino dospívání a její vztah s maminkou, vždy nápomocnou a podporující světicí.

Upřímně doufám, že Lenka přijede za rok s některým ze svých projektů na Colours zase – protože, a teď z vlaku na Prahu už to můžu napsat, pro mě jejich náročné noční představení v konkurenci až příliš rozevláté, nedisciplinované a do sebe zahleděné Joss Stone a afektovaného a nesnesitelně „roztomilého“ diblíka Aurory představuje jednoznačný vrchol letošního ročníku Colours of Ostrava.

Podepsala jsem Antichartu. Marie Rottrová je hrdinka důležitého upozornění
Pořád se raduju ze svobody. Je ale ku*va křehká, říká Jáchym Topol
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
22,640
28,650
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější