Lyžování v Jižním Tyrolsku

Lyžování v Jižním Tyrolsku Zdroj: 3 Zinnen Dolomites/Manuel Kottersteger

Nejen lyžovat dá se v horách. Jižní Tyrolsko nabízí i wellness, skvělé jídlo a program pro děti

Pořádné koulovačky, pohodové vycházky zasněženou krajinou, dobrodružné jízdy na ziplajně nebo toboganem na saních, stavba iglú, návštěva a krmení zvěře, výlet na saních s koňmi. Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie, nabízí barevnou paletu zimních radovánek pro celou rodinu i s přáteli. Nejen tedy lyžovačka, wellness a vybrané jídlo.

Jestliže se jihotyrolský region rád chlubí třemi sty slunečními dny v roce, pak přímo Schöneben-Haideralm/Belpiano - San Valentino, jeho severozápadní brána na konci údolí Vinschgau/Val Venosta, jich má ještě víc. Leží v průsmyku mezi horskými masivy u známého Rieschenského jezera (ano, toho s kostelní věží, čouhající z hladiny). Najdete tu 65 km sjezdovek všeho druhu, na těch na otevřených kopcích můžete vykroužit skutečně nekonečný, možná až kilometrový carvový oblouk.

A co dál? Tady stojí za to si zabruslit nebo kitovat s plachtou na zamrzlé hladině, vydat se dál na běžkách nebo na skialpech, anebo úplně nejdál za hranice perspektiv na paraglidu… Ale nejdřív jsme mluvili o dětech, že? Rozlehlý snowpark tvoří, nebojte se to přiznat, srdce areálu. Má zónu pro nejmenší, pokročilé i elitní závoďáky. Podél vede funline s boulemi, karusely, tunely… odtud děti po dobrém nedostanete. Snad jen ty nejmenší, ale to je musíte jen přesunout do sousedního Kinderlandu Schöni. Více informací najdete zde.

Jak zabavit děti a užít si lyžování?

Kde potkáte smějící se obří sněhuláky a jediné sobí stádo v Itálii? Na rodinné hoře Haunold/Monte Baranci v  regionu 3 Zinnen Dolomity na východním konci Pusterského údolí. Vydejte se tu k horní stanici lanovky Rotwand/Corda Rossa. Kromě toho zdejší areál Monte Baranci nabízí ideální podmínky pro první krůčky i sjezdíky na lyžích ve školce nebo ve snow parku, rodiče se mohou mezitím i sami projet na 23 km sjezdovkách střední obtížnosti.

A ještě stihnete i běžky nebo sáňkování za svitu měsíce na dvoukilometrové dráze. V nedávných dobách, kdy začínal skikros, tady vyhrával jeho průkopník Tomáš Kraus světové poháry. Pošlete děti v jeho stopě? Bydlet můžete dole pod kopcem v půvabném městečku Innichen/San Candido. Další podrobosti hledejte tady.

Horská tůra, kde se vypínají mobily

Villanderer Alm leží hnedle na kraji západní strany Eisackého údolí, kudy vede hlavní dálnice a půlí Jižní Tyrolsko na dvě části. Přestože se jedná o jednu z největších náhorních plošin či horských pastvin celé Itálie, najdete tady klid a pohodu, opuštěné svahy a pláně. To vše na ploše dvaceti kilometrů čtverečních, ve výšce mezi 1700 a 2500 metry. Ideální pro volné a bezpečné túry, kde se nepotřebujete dívat na hodinky.

Ta oblíbená se jmenuje Stöfflhütte hike. Z parkoviště v Saltnersteinu vás povedou značky s patnáctkou. Nejprve k chatě Mair-in-Plun, pak na Scheibenstöckl až k chatě Stöfflhütte. Na zpáteční cestě čeká malý kopec pro saně ke Gasserhütte. Okruh zvládnete beze spěchu za tři hodinky. Přespat můžete i s dětmi na Stöfflhütte. Tady se vypínají mobily a večer mastí karty nebo kostky. Pamatujete? Tady můžete aspoň na den vyskočit z kolotoče na sjezdovkách nebo se zastavit na doběhnutí horské nálady cestou domů. Více podrobností získáte zde.