nahoru

Oáza klidu na Křivoklátsku. Vítejte u Skryjských jezírek

Hana Vincourová 13. října 2020 • 10:30
Oáza klidu na Křivoklátsku. Vítejte u Skryjských jezírek
foto: Jan Němec

V lesích nedaleko meandrů řeky Berounky se skrývá turistická atrakce, která rozhodně stojí za návštěvu. V roklích na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje vznikla v dávných dobách dvě malá jezírka, která si svou malebností získala srdce už mnoha turistů. Skryjská jezírka jsou součástí chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Hrady Křivoklát, Krakovec, Točník a Žebrák, zámek Zbiroh nebo samotná krajina obklopující Berounku, řeku spisovatele Oty Pavla. Na všechna tato místa vás naláká Křivoklátsko. Jedním z nejpozoruhodnějších zákoutí je také přírodní rezervace Skryjská jezírka. Komplex jezírek leží nedaleko obce Skryje, podle které jsou jezírka pojmenovaná. Tyto malé přehrady vznikly na Zbirožském potoce zajímavým způsobem. Jezírka jsou obklopená skalami a vytvořila se díky skalní průrvě. V puklinách vznikla skalní soutěska, která byla následně zahrazena balvany. Můžeme si to představit jako přírodní hráz. Za naneseným materiálem se pak zrodila jezírka. Na části Zbirožského potoka, která spojuje horní a dolní jezírko, se můžete pokochat pohledem na Skryjský vodopád. 

Přírodní rezervace Skryjská jezírka pokrývá území o rozloze přibližně 60 hektarů. V oblasti učinil v minulosti několik objevů nalezišť zkamenělin známý francouzský paleontolog Joachim Barrande. Rezervace se může pyšnit vysokou diverzitou fauny a flóry i dnes. 

Skryjská jezírka jsou dobře dostupná autem. Nejlepší je zaparkovat u Podmokelského mlýna. Vydáte se odtud po pěšině podél Zbirožského potoka. K Jezírkům dorazíte přibližně po 1 kilometru. Trošku delší trasa je pak ze severní strany. Zde máte dvě možnosti: buď vyrazíte na výlet přímo ze Skryjí (odkud je to k Jezírkům cca 3 km), nebo si jako start zvolíte mlýn Slapnice (tato trasa má asi 2 km). 

Hana Vincourová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.