nahoru
Premium Cestování

Popandemická cesta k moři: Jaké nástrahy čekají na cestovatele, kteří nechtějí zůstat v Česku

Adéla Knapová 22. června 2020 • 08:30
Popandemická cesta k moři: Jaké nástrahy čekají na cestovatele, kteří nechtějí zůstat v Česku
foto: Profimedia.cz

Situace na hranicích napříč Evropou se mění každý týden, přibývá zemí, jež se k patnáctému červnu znovu plně otevřely cizincům. Ne o všech státech a situaci v nich je však snadné získat spolehlivé informace. Ze zahraniční dovolené se tak ještě před odjezdem stává nejistý a dobrodružný podnik.

I pro zkušené nomády je současný stav nepřehledný. Vím to z vlastní zkušenosti. Touto dobou už totiž bývám ve svém druhém domově – v Řecku. Zatím však sedím v Praze a každý den sleduji weby velvyslanectví, vlád a policie, abych zjistila, kdy můžu sbalené kufry hodit do auta a vyrazit na jih přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Severní Makedonii k pobřeží Egejského moře.

Do data uzávěrky nebyla tato trasa plně průjezdná a nebylo ani zcela jasné, jaké v těch zemích, které se na trase již otevřely, platí podmínky pro cizince zemí tranzitující, zda je například třeba předložit negativní test na COVID-19. Protože se vyjíždí mimo schengenský prostor.

Ani alternativní cesta, plně „evropská“ (paradoxně víc na východ), která vede z Maďarska přes Rumunsko a Bulharsko, nebyla ještě minulý týden možná. Rumunsko bylo – stejně jako Severní Makedonie – uzavřeno. A tak dál čtu oficiální weby daných zemí, posílám e-maily na ambasády, telefonuju…

Hovory, ať už se sousedy u nás na venkově, nebo s přáteli v Soluni či Aténách, poskytují o stavu života a cestování v Řecku ještě méně relevantní obrázek. Řekové lapají informace (jako před pár týdny ještě i my) převážně z televize, kde na nepočítaně programech neustále celoročně probíhají debaty všech na jakékoliv téma. I nyní se k tématu covidu vyjadřují všichni, a co se jednou řekne v televizi, je pravda, byť to vykřikl komik v hádce s bývalým politikem.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.