nahoru

Hrdinové daňových rájů: Co mají společné Babiš a hudební hvězdy Shakira, Elton John či Ringo Starr?

TOMÁŠ VLACH 15. října 2021 • 18:20
Hrdinové daňových rájů: Co mají společné Babiš a hudební hvězdy Shakira, Elton John či Ringo Starr?
foto: Jeff Kravitz / Getty Images

Putinova milenka, ázerbájdžánský diktátor či prezident Keni. V této společnosti se ocitl Andrej Babiš, když na něj prasklo, že v minulosti využíval offshorové firmy zaručující anonymitu i úlevu od daní. Jak ukazují zjištění v kauze Pandora Papers, jsou daňové ráje jako cíl a prostředek finančních transakcí rozšířenější, než by se dalo čekat.

„Nemám žádné offshory jak vaši kámoši. A vy taky někteří držíte svoje firmy na offshorech,“ pronesl Andrej Babiš ještě jako vicepremiér a ministr financí vlády Bohuslava Sobotky, když se 26. května 2015 rozhodovalo na půdě Poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry kabinetu. Schůzi iniciovaly opoziční strany TOP 09 a Starostové, ODS a Úsvit kvůli tomu, že sněmovnou předtím neprošlo ukončení daňových výhod pro biopaliva, na jejichž výrobě se podílel Babišův Agrofert.

V minulých dnech web Investigace.cz zveřejnil dokumenty, podle nichž i Babiš offshorové schéma využil před dvanácti lety k tomu, aby sám sobě půjčil peníze na nákup luxusních francouzských nemovitostí, včetně zámečku Bigaud ve Francii. Spekuluje se, že tak mohl prát špinavé peníze a vyhnout se placení daní.

Přitom v tom zdaleka není sám. Podle Investigace.cz tu figuruje přes 300 Čechů a 178 společností s českým pozadím. Portál chce informace uvolňovat postupně a s ohledem na to, zda byli dotčení veřejně činní a zda existuje podezření, že se dopustili něčeho protizákonného či neetického. Data uniklá ze 14 firem specializujících se na zakládání offshorových společností v daňových rájích zveřejnilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Do šetření se zapojilo více než 600 novinářů ze 117 zemí a Investigace.cz je jen jedna z nich. Český segment je v celkovém měřítku zanedbatelný. Řeči Babiše, že šlo o diskreditaci před volbami, proto postrádají smysl.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře