nahoru

Fenomén Vladimír Jiránek: Otec legendárních králíků Boba a Bobka to politicky nikdy neměl lehké

Bohumil Pečinka 25. října 2020 • 18:00
Reflex 08/1998
Reflex 08/1998
• foto: 
Archív

Vladimír Jiránek se za normalizace musel od „kreslených komentářů“, jak svým obrázkům, doplněným několika větami, říkal, uchýlit do světa animovaných filmů a k tématu ochrany životního prostředí.

Je to dnes téměř nepochopitelné, ale po sametové revoluci jeho obrázky s krátkým komentářem na první straně Lidových novin určovaly agendu politické debaty. Stížnosti ministrů a poslanců na „jiránkovky“, kreslené tlustou černou čarou na bílém papíře, převyšovaly lamentace na všechny ostatní redaktory.

Protože byl Vladimír v LN příliš ostrý i k linii, kterou tehdy Lidovky zaujímaly, raději odešel do konkurenční MF Dnes. Tam však vydržel také jen několik let, protože někdejší šéfredaktor ho poslal do několikaměsíční karantény kvůli tomu, že svůj obrázek poskytl pro volební noviny ODS.

Jiránka to tak dopálilo, že řekl, že se všemi novinami končí. Tehdy jsem našel jeho telefonní číslo, zavolal mu a nabídl, jestli nechce kreslit do Reflexu.

Tehdejší šéfredaktor Bílek, který Jiránka znal ještě z konce šedesátých let, byl nápadem nadšen, a tak vznikla pravidelná, dvanáctiletá spolupráce. Od podzimu 1998 každý týden kreslil obrázek k politickým komentářům a na vyžádání další věci. Vladimíre, chybíš nám.

Celé vydání si můžete přečíst zde >>>

Reflex 08/1998 Reflex 08/1998Foto Archív
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.