Politik ČSSD Miroslav Poche

Politik ČSSD Miroslav Poche Zdroj: ČTK

Miroslav Poche je kandidátem ČSSD na ministra zahraničí. S jeho nominací ale nesouhlasí prezident Miloš Zeman. Podle Jaroslava Foldyny - místopředsedy ČSSD by neměla strana s prezidentem bojovat a nabídnou jinou variantu
Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) v Praze
Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) při rozhovoru pro Blesk.cz
Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) při rozhovoru pro Blesk.cz
Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) při rozhovoru pro Blesk.cz
5
Fotogalerie

Miroslav Poche v 10 bodech: Kdo je politik ČSSD, proč ho Zeman a komunisté odmítají a co má za sebou

ČSSD ve vnitrostranickém referendu schválila vstup do koalice s ANO za podpory KSČM. Do vznikající vlády ale hodil vidle prezident Zeman a komunisté. Odmítají kandidaturu sociálního demokrata Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí. Proč? Kdo je Miroslav Poche, jakou politickou kariéru má za sebou a co je podstatou kontroverzní kauzy, které se účastnil?

1. Politické funkce

Zastupitel hlavního města Prahy (2002–2014), zastupitel Prahy 3 (2010–2014), radní Prahy 3 (2012–2014), europoslanec (2014–?).

2. Stranické funkce

Členem České strany sociálně demokratické je od roku 1997. Je také členem Krajského výkonného výboru ČSSD v Hlavním městě Praha. Byl místopředsedou pražské ČSSD.

Patřil ke známé zákulisní trojici Poche-Hulinský-Březnia, která ovládala pražskou pobočku ČSSD. Je považován za silného vyjednavače uvnitř strany. V tomto ohledu byl důležitým mužem pro Bohuslava Sobotku. Podle senátora Jiřího Dienstbiera z ČSSD byla pražská organizace strany také proti vstupu do vlády s Babišem, názor pražské buňky se změnil prý až s nabídkou postu ministra zahraničí pro Pocheho.

3. Další působení

Při misích v Kosovu a Bosně a Hercegovině byl zástupcem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Byl zaměstnancem ministerstva zahraničí a ministerstva zemědělství. Od roku 2014 je viceprezidentem Českého svazu cyklistiky.

4. Skandál s financováním ČSSD: Vyhnutí se daním

V roce 2010 se přiznal, že svůj několikasettisícový dar pro stranu nechal rozdělit a napsat na jiné členy partaje tak, aby ČSSD z daru nemusela platit daň. „Já jsem ten dar rozepsal na nějakých deset členů tak, aby se z toho nemusela platit daň. Protože když dám 200 tisíc straně, zaplatí z toho 15 procent daň. Kdežto když to rozepíšu mezi deset svých členů na obvodě a oni zaplatí padesát tisíc jako členský příspěvek, tak se z toho daň neplatí,“ popsal Hospodářským novinám.

Rezignoval na stranické funkce, po volbách se ale stal šéfem zastupitelů ČSSD v Praze.

5. Zeman a Poche

Prezident Miloš Zeman odmítá Pocheho oficiálně kvůli tomu, že Poche vystupoval ve prospěch migračních kvót EU. „Počet 525 osob považuji za symbolické humanitární gesto, kterému by se Česká republika neměla vyhýbat,“ napsal v roce 2005. Pak však názor změnil a hlasoval proti kvótám.

Skutečným důvodem ale bude patrně fakt, že Poche před letošními prezidentskými volbami podpořil Jiřího Drahoše. „Krajská konference vyzývá občany ČR k účasti v druhém kole prezidentských voleb a doporučuje zvážit podporu takového kandidáta, který nerozděluje společnost, nerozdmýchává nenávist a ctí Ústavu a zákony. Tyto požadavky splňuje kandidát Jiří Drahoš,“ řekl Poche, který byl také důležitým mužem Bohuslava Sobotky. A to je další skutečný důvod, proč ho Zeman odmítá.

6. KSČM a Poche

Proti Pochemu se postavili také komunisté, kteří mu vyčítají vstřícný postoj k uprchlíkům. Jejich šéf Vojtěch Filip ho dokonce označil za vlastizrádce kvůli hlasování pro uprchlické kvóty. Jenže Poche nakonec hlasoval proti nim.

7. Babiš a Poche

V březnu 2018 řekl Poche o Babišovi: „Velmi bych si přál, aby vznikla vláda na demokratickém půdorysu, která se nebude opírat o hlasy komunistické strany. Tím člověkem, který na to má největší vliv, je Andrej Babiš, který by měl odstoupit z místa premiéra. Nahradit by ho měl někdo, kdo nemá ve své kariéře tak vážné problémy.“

V únoru 2014 řekl Babiš o Pochem: „Pražští kmotři jsou právě v ČSSD. Hulínský je náměstek ministra a Poche na kandidátce do Evropského parlamentu,“ uvedl Babiš.

V květnu 2018 řekl Babiš o Pochem: „Pana Pocheho neznám a nechci ho hodnotit na základě informací z médií.“

Babiš pak na ČSSD tlačil, aby se vzdala jeho kandidatury, aby vláda prošla u Zemana.

Politik ČSSD Miroslav PochePolitik ČSSD Miroslav Poche|ČTK

8. Vzdělání

Politologie a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, evropská agrární diplomacie na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze.

9. Podnikání

Je společníkem cestovní agentury Balpo v.o.s. Z titulu pražského zastupitele působil v orgánech několika společností.

10. Rodina

Ženatý, dvě děti, manželka ze Slovinska. Narodil se v Chlumci nad Cidlinou.