Zprávy

Francie je první zemí na světě, kde velké supermarkety nesmí vyhodit neprodané jídlo. Dají ho zdarma charitě

7. února 201611:37
Francie je první zemí na světě, kde velké supermarkety nesmí vyhodit neprodané jídlo. Dají ho zdarma charitě
Supermarkety už nesmí vyhazovat jídlo.
• foto: 
Profimedia.cz

V mnoha zemích světa se snaží obchody dávat potřebným potraviny, které neprodají. Ale ve Francii z toho udělali zákonodárci instituci. Supermarkety v zemi galského kohouta podle nového zákona už nesmí vyhazovat nebo ničit neprodané jídlo. Musí ho věnovat zdarma charitám nebo jídelnám pro lidi bez domova. A platí to bez výjimky u všech větších podobných obchodů.

Zákon byl schválen (jednohlasně!) francouzským Senátem ve středu a týká se jakéhokoliv supermarketu s rozlohou 400 čtverečních metrů a více. Za porušení zákona hrozí vysoký trest - pokuta v přepočtu do 2 milionů korun nebo až dva roky za mřížemi.

Rovnou s dezertem. Japonské fastfoody zalévají hranolky čokoládou
"Dlouhodobě trpíme nedostatkem masa, ovoce a zeleniny. Nový zákon nám snad pomůže sehnat více těchto potravin. Další krok je požádat prezidenta Françoise Hollanda, aby prosadil podobný zákon na celoevropské úrovni v EU," řekl pro deník The Guardian Jacques Bailet z Banques Alimentaires, což je jedna z největších potravinových bank ve Francii.

"Tato bitva je ale pouhým začátkem. Nyní musíme bojovat proti plýtvání potravinami v restauracích, pekárnách, školních a firemních jídelnách," dodal Bailet.
Pivní, mlékové a kuřecí dostihy? To ještě nic není! Budou volby, bude levněji a líp.

Klíčová slova:

Diskuse ke článku


 
reklama
Nejčtenější články
DesktopMobile