V Keni našli kamenné nástroje staré více než 3 miliony let, mění to pohled na lidstvo

V Keni našli kamenné nástroje staré více než 3 miliony let, mění to pohled na lidstvo Zdroj: ČTK

Senzace: V Keni našli kamenné nástroje staré více než 3 miliony let, mění to pohled na lidstvo

Nejstarší známé kamenné nástroje na světě prý objevili vědci v Keni. O předmětech starých kolem 3,3 milionu let informovali v časopisu The Nature. Průlomový nález by mohl změnit náhled na vývoj celého lidského druhu.

Nálezy z břehů keňského jezera Turkana jsou prý asi o 700 000 let starší než nejstarší dosud známé nástroje a pocházejí dokonce z doby před výskytem prvního přímého předka moderního člověka typu homo habilis (člověk zručný). Je tak možné, že vzdálenější příbuzní lidí, například australopitéci, byli mnohem inteligentnější, než se věda dosud domnívala.

Celkem vědci u jezera Turkana od roku 2011 objevili asi 149 kamenných nástrojů. Většina z nich se zřejmě používala k řezání, některé možná ale sloužily i jako kladiva a kovadliny. Největší z nich prý váží až 15 kilogramů.

Kdo je ale používal, vědci zatím netuší. Nejpravděpodobnějším kandidátem je prý Australopithecus afarensis, který je známý především díky nálezu z poloviny dochované kostry samice přezdívané Lucy. Další možností je podle vědců i hominid typu Kenyanthropus platyops, jehož pozůstatky se našly právě nedaleko keňského jezera Turkana.

Dosud se vědci domnívali, že nejstarší nástroje pocházejí z doby asi před 2,6 miliony let. Předměty z této doby se nalezly v Tanzanii.