Silné zemětřesení v Nepálu má více než 1500 obětí | Reflex.cz
reklama
nahoru

Silné zemětřesení v Nepálu má více než 1500 obětí

ČTK25. dubna 2015 • 13:51
Silné zemětřesení v Nepálu má více než 1500 obětí
Počet obětí silného zemětřesení, které dnes zasáhlo Nepál, se zvýšil na nejméně 618, uvedlo nepálské ministerstvo vnitra.
• foto: 
ČTK

Nepál dnes zasáhlo silné zemětřesení, při mohutných otřesech zahynulo více než 1500 lidí. Nepálská vláda uvedla, že v samotném Nepálu si katastrofa vyžádala přes 1450 obětí, zemětřesení ale zasáhlo i sousední státy - v Indii podle posledních informací zemřelo 36 lidí, v Tibetu 12 a v Bangladéši čtyři. České úřady zatím nemají informace, že by mezi oběťmi byli Češi, s mnohými turisty ale ještě nenavázaly kontakt.

reklama

Zemětřesení strhlo lavinu v oblasti Mount Everestu, která zavalila část základního tábora. Horolezecký tým indické armády oznámil, že dnes na Mount Everestu našel 18 mrtvol, nepálské úřady ale v této oblasti zatím potvrdily pouze deset mrtvých. V zavaleném táboře a v dalších částech Mount Everestu podle nich bylo v době neštěstí minimálně 1000 lidí, z toho zhruba 400 cizinců.

V této době, kdy začíná hlavní sezona vysokohorské turistiky, je v Nepálu i několik desítek Čechů. Podle aktuálních informací ministerstva zahraničí se jich v oblasti pohybuje 72, přičemž s 32 z nich se zatím nepodařilo navázat kontakt. ČTK to večer řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Zdůraznila přitom, že na řadě míst nefunguje nebo vázne mobilní spojení.

V Nepálu se v současné době nachází i dvacítka klientů české cestovní kanceláře Livingstone. "Všichni jsou v pořádku, podařilo se nám spojit s průvodci," řekl ČTK zástupce kanceláře. Také osm českých horolezců, kteří v těchto dnech zdolávají himálajskou osmitisícovku Čo Oju, zemětřesení nepostihlo. Mírné otřesy sice pocítili i oni, ale nebylo to zřejmě nic výrazného, řekla ČTK Kateřina Hradová z CK Expedice, která zájezd pořádá. Členové expedice na Twitteru uvedli, že jsou v pořádku a momentálně se nacházejí v přesunutém základním táboře v nadmořské výšce 5750 metrů. Čo Oju ležící na hranicích Tibetu a Nepálu je s výškou 8201 metrů šestou nejvyšší horou světa.

Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo epicentrum zhruba 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú, ohnisko pak bylo v hloubce pouhých dvou kilometrů, což znásobilo jeho ničivou sílu. Jde zřejmě o nejhorší zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let.

Spojené státy uvedly, že do Nepálu vyšlou pomocný tým. Uvolnily i milion dolarů (25 milionů Kč) jako první část finanční podpory.

Postižena byla především stará část Káthmándú. Zřítilo se tam mnoho historických chrámů a také devítiposchoďová historická věž Dharahara, postavená v 19. století pro vojenské účely. Věž Dharahara, potažmo celé Káthmándú i okolní údolí se sedmi skupinami hinduistických a buddhistických památek, paláci a zahradami je od roku 1979 zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V troskách věže zůstalo podle agentury Reuters až 200 lidí. Staré Káthmándú tvoří především úzké uličky a chatrné domky natěsnané jeden na druhém, kde žijí početné rodiny.

Metropolí se rozezněly houkačky sanitek a přelétávaly nad ní vrtulníky. Později se dostavily následné otřesy o síle 6,6 stupně. V dalších hodinách nastalo ještě několik slabších otřesů.

Země se chvěla i v indické metropoli Dillí a v několika dalších severoindickým městech, otřesy byly znát i v Pákistánu a v tibetské Lhase, která je vzdálená asi 550 kilometrů od epicentra. "V našem studiu v Dillí drnčela okna a všechno se třáslo. Trvalo to tak minutu, možná déle," řekla Reuters moderátorka televize NDTV.

Z českého velvyslanectví v Dillí vyrazila na místo přírodní katastrofy konzulka, informace zjišťují diplomaté i prostřednictvím honorárního konzulátu, který má Praha přímo v Káthmándú. Ministerstvo zveřejnilo na svém webu aktuální varování pro české občany, aby kvůli zemětřesení zvážili cestu do Nepálu. Současně uvedlo krizové telefonní linky na zastupitelské úřady v Indii a Nepálu, kam by se měli ohlásit Češi, kteří se nacházejí v postižené oblasti.

Nejhorší zemětřesení zažil Nepál v roce 1934. Tehdy mělo sílo 8,3 stupně a téměř zničilo Káthmándú a města Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8500 lidí.

ČTK


Diskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama