nahoru

Za 100 let zůstane na světě jen kolem 600 jazyků, angličtina si má udržet prvenství

Daniel Baret27. ledna 2015 • 18:00
Jazyky
Jazyky
• foto: 
Marek Douša

Každým rokem na světě zmizí mnoho jazyků - nemá je už kdo používat v praktickém životě. Dnes se používá kolem 6000 jazyků, ale protože neustále pokračuje rychlá urbanizace a postupně se asimilují a vymírají ty nejmenší národy, odhaduje se, že za sto let se bude na planetě hovořit pouze 600 jazyky. Informoval o tom The Wall Street Journal.

 

Předpokládá se, že první místo v komunikaci si na světě uchová ještě hodně dlouho dobu angličtina. Rodilí Číňané budou sice podle všeho tvořit i po uplynutí našeho století čtvrtinu obyvatel země, ale angličtina je jazykem, kterým komunikuje mimo svůj prostor nejraději nejvíce národů. A je to také rozhodující jazyk na internetu.

List také napsal, že vyhynutí čeká zejména menší a složitější jazyky. Ty, které nejsou tak složité a dají se dobře naučit, mají daleko větší šanci na přežití. Jednoduchost ale podle lingvistů neznamená nějakou pokleslost a neschopnost učit se i vážným a důležitým věcem.

Zda se ale předpovědi vyplní, je velkou otázkou, protože například před tisíci lety nebyla právě angličtina nijak moc zvlášť na světě používaná, ale k jejímu rozšíření postupně přispělo objevení Ameriky, britská kolonizace a pak ekonomická a kulturní síla USA i vyspělé vysoké školství Spojených států. Dočkat se tedy můžeme čehokoli, protože vývoj ve světě se také neustále zrychluje.

Daniel Baret


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
21,970
29,390
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější