nahoru

Policie obklíčila teroristy v tiskárně severně od Paříže. Prý mají rukojmí

ref, ČTK9. ledna 2015 • 13:31
• foto: 
ČTK

Francouzská policie dnes zahájila rozsáhlou operaci na dopadení dvou mužů podezřelých ze středečního útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo. Bratři Chérif a Said Kouachiovi vzali rukojmí a ukrývají se s nimi v objektu severně od Paříže. Policie podle francouzské televize chystá útok na objekt, avšak předpokládá se, že útočníci jsou odhodláni zemřít a mohou chtít zabít ještě co nejvíce lidí. Operaci sleduje prezident François Hollande, který měl další schůzku s premiérem a ministrem vnitra.

Podle některých zdrojů se s útočníky vyjednává, avšak policie to nepotvrdila. Bratři ráno ukradli další auto a dostali se do obce Dammartin-en-Goële, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Paříže. Tam pak vnikli do místní tiskárny Création Tendance Découverte, která je v tamní průmyslové zóně, a vzali rukojmí. O jejich počtu se spekuluje, většina médií se nyní shoduje, že jde o jednoho člověka. Znepokojená je rodina jednoho zaměstnance Michela Catalana. Nemá o něm od rána informace a obává se, že právě on je rukojmím.

Kolem operace se ráno objevilo mnoho nepřesných informací včetně té, že byl jeden člověk zabit a několik zraněno. Úřady to popřely. Podle televizních stanic se policie připravuje na zásah a snaží se z ulic městečka a okolí areálu dostat civilisty. Obyvatelé Dammartinu jsou v domech a na ulicích je liduprázdno, žáci místní školy jsou zavřeni v místní škole, kterou střeží policisté a nedovolují nikomu odejít.

Blízké letiště Charlese de Gaulla v Roissy, které je asi 15 kilometrů od Dammartinu, omezilo z bezpečnostních důvodů provoz a odklonilo několik letů.

Objevilo se svědectví muže, který tvrdí, že byl ráno v tiskárně jako zákazník a s jedním z atentátníků mluvil. Ozbrojenec mu prý řekl, aby odešel, a ujistil ho, že civilisty nezabíjí. Další ze svědků, jemuž prý bratři vzali auto, řekl, že muži působili mimořádně klidně a řekli mu, aby všem vzkázal, že se jedná o Al-Káidu z Jemenu. Potvrdilo se, že Said Kouachi prošel výcvikem této organizace, která působí jako odnož Al-Káidy na Arabském poloostrově.

Policie po bratrech pátrá severovýchodně od Paříže už od čtvrtka. Podezřelí jsou silně ozbrojeni a hledáni jsou kvůli atentátu, při němž v redakci Charlie Hebdo zahynulo 12 lidí. Bratry se podařilo rychle identifikovat jako pravděpodobné atentátníky.

Policie dnes potvrdila, že existuje spojení mezi útokem na Charlie Hebdo a čtvrteční střelbou na pařížském předměstí Montrouge. Ozbrojený muž tam zabil policistku a patří podle posledních informací k téže radikální skupině jako bratři Kouachiové. Hlásí se k síti Buttes-Chaumont, která pomáhala získávat lidi pro boj v Iráku. Tento muž je stále na útěku.

Satirický časopis Charlie Hebdo má příští týden ve středu vyjít jako obvykle, avšak v mimořádném nákladu milionu výtisků. Běžně vycházel v nákladu 60.000 výtisků. Členů redakce, kteří středeční útok přežili, se ujal deník Libération, kam dnes zaměstnanci Charlie Hebdo přišli pracovat na novém čísle.

ref, ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,580
21,640
29,220
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější