nahoru

Němci poprvé od války vydají Hitlerův Mein Kampf, vyprší autorská práva

vib22. února 2015 • 16:30
Mein Kampf
Mein Kampf
• foto: 
Profimedia.cz

Na rozdíl od mnoha zemí světa není vydávání knihy Mein Kampf, kterou napsal Adolf Hitler, v Německu od konce druhé světové války nijak jednoduché. Není sice zákonem zakázaná, ale práva drží bavorské ministerstvo financí a to vydávání nepovoluje. Jenže tento rok po 70 letech autorská práva vyprší a dílo je takzvaně „volné“.

Němečtí vědci proto už léta připravují komentované vydání nacistické bible. Stane se tak příští rok. Informoval o tom web thelocal.de.

Mein Kampf vydá mnichovský Institut pro soudobé dějiny. Bude se jednat o komentované vydání, protože ministři spravedlnosti všech německých spolkových zemí už loni rozhodli, že vydávání nekomentovaného Mein Kampfu bude i nadále nelegální. Německé úřady už několikrát varovaly, že při pokusu vydat nekomentovanou knihu diktátora Hitlera nekompromisně zasáhnou. 

Německé dvousvazkové vydání bude mít až 2000 stránek. Z nich jen 780 bude tvořit vlastní Hitlerovo dílo, zbytek představuje kolem 5 tisíc připomínek mnoha badatelů. Podle vědců tak bude vlastně publikována antihitlerovská kniha.

Hitler Mein Kampf napsal v polovině 20. let minulého století během pobytu ve vězení. Nastínil v něm své výbojné i antisemitské plány, které pak bohužel i realizoval. V Česku publikoval v roce 2000 nekomentovaný překlad knihy vydavatel Michal Zítko. Nejprve dostal za jeho vydání podmínku, pak byl ale trestu zproštěn.

vib


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější