nahoru

Vy my

21. června 2005 • 11:41

BENEŠ NA HRAD
21/05

Přestaňme se už za Beneše schovávat. Nebyl to on, kdo nastolil komunismus, ten jsme si zvolili (a se zbraní v ruce i vynutili) po válce my sami a jak "krásně" se nám v něm 41 let žilo. Nebyl to Beneš, kdo pořádal divoké odsuny, to si jen zbabělci, kteří nedávno odhodili průkazku Národního souručenství, navlékli pásky Revoluční gardy a chtěli se stát hrdiny. I když Beneš udělal (amnestie pro zločiny spáchané během odsunu, přílišná orientace na Francii před Mnichovem ...), v evropském kontextu to byl a stále je politik, který byl vždy věrný zásadám demokracie.
JIŘÍ SAUER

Osoba dr. Edvarda Beneše jako prezidenta je pro mne nepřijatelná. Uznávám jej pouze jako činitele, který se významnou měrou zasloužil o vznik ČSR. Během jeho funkčního období došlo k tolika tragédiím, jejichž následky si neseme dodnes. Vysvětlení, že "byl pod tlakem doby a okolností", neobstojí. Vím, že pro zahraniční odbojáře (kterých si nesmírně vážím) je postava Beneše nezpochybnitelná, pro ně byl symbolem a každá doba si žádá své symboly, s nimiž se člověk chce ztotožnit. Beneš, ač brán jako představitel "západního" odboje, neustále jednal s Východem, čímž znehodnocoval boj čs. vojáků za svobodu, neboť již během války fakticky naháněl ČSR do područí SSSR a komunismu.
RADIM KAŠPÁREK


NAŠE CHYBA CYRILA SVOBODY
21/05

Od zkušeného novináře Vašeho (Bohumila Pečinky - pozn. red.) formátu jsem takovou míru hrubosti, manipulace, zášti a nepravdy nečekal. Mám na mysli především klíčové manipulace typu "jakýkoli ministr zahraničních věcí by v reakci na to pronesl ..." či "většina evropských ministrů zahraničí by se ohradila ...". Vše jako vystřižené z nějaké učebnice argumentačních podrazů, kapitola Odvolávání na imaginární autoritu. Za Vámi použité fabulace nebo citace, které ministr nikdy nepronesl (viz "Jsme se spojenci, ale nejsme na straně spojenců"), by se nemusel stydět žádný bulvární deník. Pro omezený prostor se nemohu zabývat detailním rozborem (kdybyste o něj měli zájem, je k dispozici). Rád bych Vás však upozornil alespoň na Česko-německou deklaraci. Pokud si ji důkladně přečtete, zjistíte, že právě vyvarování se hysterických reakcí na výkřiky některých skupin na obou stranách hranice je východiskem dobrých česko-německých vztahů.

VÍT KOLÁŘ

ARABELA POKRAČUJE
21/05

Díky Zelenému Raoulovi za nejhezčí nekrolog Stelly Zázvorkové, jaký jsem četla! Je to poprvé, co jsem nad seriálem zaslzela, ale nikoli smíchem jako jindy.
HELENA JELÍNKOVÁ

HORA ŘÍP
21/05
Váš (Jiřího X. Doležala - pozn. red.) článek mě pobavil. Čtu často Vaše články, poněvadž Vás považuji za velmi originálního novináře s nezaměnitelným písemným projevem. Drogová otázka je mi cizí, a pokud jde o některá Vaše právní hodnocení, nesouhlasím s nimi. Přesto Vás považuji za výjimečného novináře a držím Vám palce!Kurzy měn
25,240
20,450
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře