nahoru

1600 stran čtení o Hitlerovi

Jan Horník 12. května 2005 • 14:06

Před časem vyšla v pražském nakladatelství ARGO mimořádně rozsáhlá, do dvou svazků rozdělená životopisná práce o Adolfu Hitlerovi od britského historika Iana Kershawa. Oba díly čítají úctyhodných 1600 stran.

První díl s podtitulkem Hybris je věnován období 1889-1936, tzn. od Hitlerova narození až do okamžiku, kdy se pevně chopil moci, kdežto druhý svazek, tentokrát s podtitulkem Nemesis, zachycuje roky 1936-1945, kdy již Hitler razantně přistoupil k realizaci svých strašlivých politických plánů.

Základní linie celého díla je určována Hitlerovým životem, k němuž Kershaw postupně vztahuje i ostatní události a osoby nacistické éry. Ve srovnání s jinými biografiemi Kershaw velice detailně mapuje Hitlerovo mládí a počátky jeho politické kariéry. Například důkladně rozebírá Hitlerův život ve Vídni, kdy byl de facto ztroskotancem potulujícím se po ubytovnách, nebo období po Hitlerově příchodu do Mnichova, kde vstoupil do obskurní strany DAP, z níž nakonec vytvořil dnes nechvalně známou NSDAP. Kershaw nevynechává ani mnichovský puč z listopadu 1923, za který se Hitler dostal zhruba na rok do vězení, a postupně popisuje všechny důležité chvíle nacistické strany.
Z prvního svazku si čtenář může učinit velice podrobnou představu o tom, jak složité byly počátky nacistického hnutí a jak málo vlastně scházelo, aby se žádný Hitler ani jeho říše nekonali. Je to příběh zrození diktátora, jenž se svým úsilím, svými řečnickými schopnostmi a často i díky velice riskantním tahům dokázal vypracovat doslova z ničeho až do křesla kancléře jednoho z nejmocnějších evropských států, a také příběh velkého podceňování Hitlera jak ze strany jeho vnitropolitických konkurentů, tak i ze strany mezinárodní politické scény, která se příliš pozdě probudila do zlého snu.
Ve druhém svazku se autor věnuje především dvěma hlavním strategickým cílům nacistického režimu - holocaustu Židů a dobytí nového německého životního prostoru na úkor Ruska. Kromě důkladnosti zpracování tématu je na knize cenné hlavně to, že Kershaw oproti klasickým historickým pracím, jež jsou často zaměřeny především na vojensko politické události nacistických dějin, přináší i mnoho postřehů a informací z osobního Hitlerova života a jeho bezprostředního okolí. Kershaw z Hitlera sice občas dělá o něco většího oportunistu, než jakým ve skutečnosti byl, ale i tak si lze z jeho díla učinit velice solidní představu nejen o samotném vůdci třetí říše, ale zprostředkovaně i o celém národním socialismu.

Jan Horník


Kurzy měn
25,240
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře