nahoru

Umění menstruace

Petr Volf 13. února 2004 • 21:37

Nabídka výstav současného výtvarného umění je pestrá, a aby se nějaká prosadila, musí mít takzvaně nosné téma, takové, které rychle zaujme, přiláká pozornost diváků, ba i médií. Název výstavy Tento měsíc menstruuji, která probíhá do 28. února v pražské Gallery Art Factory (najdete ji na Václavském náměstí v čísle 15), považuji za trefný. Přímočaře slibuje pojednání o věcech, jež jsou pořád ještě jaksi tabu - a to přesto, že jeden z největších objemů reklamních časů je věnovaný právě hygienickým potřebám s menstruací spojeným: dlužno poznamenat, že vesměs primitivní způsob, jakým se k ní autoři reklam stavějí, činí z daného fenoménu přihlouplou frašku.

Foto
Nevím, jestli je tohle téma lákavé více pro muže, jejichž život není prvotně ovlivňován měsíčními cykly (u těch citlivějších pouze sekundárně), nebo pro ženy, kterých se dotýká fyzicky i psychicky. Nevím ... protože toho, co vím, je pochopitelně mnohem méně než toho, co nevím. Přehlídka Tento měsíc menstruuji se odehrává v syrových prostorách, kde se kdysi tiskly noviny (Práce), a prezentuje obdobně syrovou tvorbu asi tří desítek mladších umělkyň (to znamená, že většině není pětatřicet), ale také několika středně starých mužů (Stanislavu Divišovi bylo loni padesát, Jiřímu Plieštikovi je osmačtyřicet: kdyby byli ženami, už by se jich sledovaná tématika pravděpodobně osobně netýkala). Ženy jsou v projevu razantní, často naturalistické, až v žilách stydne krev (Gabriela Kontra a její fotografie coby návod k zavedení tampónu), a zdá se, že menstruace rozhodně není nic povznášejícího ani očistného, ani ... bůhvíco. Lenka Klodová to říká natvrdo: Řekni ne menstruaci! Její malá instalace z demonstrujících ženských těhotných postaviček je "kampaní za naplnění potenciálu" a je to kampaň vtipná, neboť není nad humor - ten může dokonce někdy povznášet ducha nad bolesti těla.
K přílišným poetickým výlevům prostě výstava jaksi neinspirovala, to spíš k nejrůznějším hrám s vložkami a tampóny (Lenka Fritschová si z nich ušila slušivý živůtek, Jitka Zachová z nich nechala vyrůstat rostlinky, Tereza Hedlová z tampónů poskládala ornamentální obrázky). Nejvíce poezie přinesl do Továrny na umění sochař Jiří Plieštik, který svoje falické sochy dal do protikladu s fotografiemi orchidejí, a tuhle polohu mu zřejmě umožnil jeho mužský pohled, jenž v zásadě nechápe, oč vlastně běží a co to všechno pro ženu znamená, když Tento měsíc menstruuje a příští zase a zase: pokud samozřejmě nenaplní svůj potenciál nebo vstoupí do klimaktéria. Mimochodem, slyšel jsem kdesi, že i muži mají své dny, ale to musí být hloupost, protože v opačném případě by už určitě o tom pojednávala nějaká výstava.

Petr Volf


Kurzy měn
25,310
20,600
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře