nahoru

Nový Spider-Man je dělník dobra a přesně tak to má být

Jan Studnička7. července 2017 • 09:05
720p360p

Šéfové Marvel Studios se po letech konečně dohodli se SONY a po malé pavoučí ochutnávce, kterou jsme viděli v Captain America: Civil War, vlítl novej Spider-Man do kin s vlastním filmem. A vy byste teď měli vzít své těžce vydělané peníze a jít na to do kina. Jednak proto, že je to naprosto boží a jednak proto, že on by to udělal taky.

To, co definuje celý svět nového Spider-Manovského filmu je totiž zapojení do marvelovského univerza. Pavoučí oblek dá mladému Peteru Parkerovi Tony Stark AKA Iron Man, pitomá školní motivační videa namlouvá Captain America a hlavní záporák filmu Vulture montuje svoje vybavení ze zbytků po mimozemské invazi na New York, kterou jsme viděli v prvních Avengerech.

A Peter Parker miluje všechny tyhle věci úplně stejně jako my. Je fanoušek Avengerů, chce být jako oni. A to je přesně to, co jsme tady nikdy ve filmové podobě neměli a proč je potřeba Homecoming vidět. Ukazuje Spider-Mana jako superhrdinu, který se pohybuje ve světě daleko větších zvířat. Bohů, excentrických miliardářů, nesmrtelných zelených potvor a mimozemských armád. A Peter chce hrát vysokou hru s nimi. Není to klasický superhrdina, je tím, co si patnáctiletý kluk představuje, že má superhrdina být. Koneckonců není to Spider-Boy nebo Spider-Lad, je to Spider-MAN!

Představitel hlavní postavy Tom Holland navíc hraje dynamický koktejl absolutního nadšení, vzrušení a totální zmatenosti s neokoukatelným šarmem. Ostatně první Iron Man šel do kin ve chvíli, kdy mu bylo dvanáct. V podstatě hraje sám sebe.

To, co ale řadí Homecoming mezi doposud nejlepší filmy marvelovského univerza je to, že můžeme sledovat progres hlavního hrdiny. Od rozlítaného fracka v nabušeném obleku se dostáváme k chlapovi (více méně), který přijal svoji roli “druhořadého” superhrdiny a odmítne roli v tom galaktickém marvelovském kolotoči proto, aby mohl lítat po Queensu a chytat zloděje kol. Někdo totiž musí.

Tenhle náhled na svět Avengerů bez Avengerů je navíc velkým tématem celého snímku. Záporák není nadpozemská bytost s kladivem, které rozbíjí planety, je to šéf zlodějskýho gangu, kterej náhodou přišel k vymakaným hračkám. Nehledě na to, že ho bývalý Batman/Birdman Michael Keaton hraje s hrubou, dělnickou, cynickou a životem unavenou elegancí, která ději sedí jako prdel na hrnec a zároveň ostře kontrastuje s Parkerovými ideály.

Tenhle trochu přízemní setting tak trochu mimo hlavní dějovou linku je neskutečně osvěžující, strašně filmu pomáhá a připravuje děj na Peterovo sebeuvědomění a sebepřijetí.

Právě v motivu sebeuvědomění je novej Spidey tak trochu reinkarnace Tonyho Starka... což není náhoda. Robert Downey Jr. totiž brzy pověsí svůj železný kabát na hřebík a Marvel Studios do budoucna počítají s Hollandem jako s hlavním tahounem.

Aby se tohle všechno dalo do filmu naházet, tvůrci úplně vynechali už x-krát omletý origin story s radioaktivním pavoukem a mrtvým strýčkem, což tempu děje neskutečně svědčí, a film i přes víc jak dvouhodinovou stopáž v podstatě nezastavuje.

Lví podíl na tom má i to, že je to zároveň superhrdinovská žánrovka a zároveň milá a doopravdy vtipná high school komedie, takže vás úplně stejně zajímají osudy Spideyho i Petera Parkera.

Vizuál je tradičně marvelovsky senzační, soundtrack příjemnej (ne geniální, ale příjemnej), možná chybí trochu tradiční spider-manovské akce s efektními pózami a průskoky úzkými brooklynskými uličkami, ale... to nás všechno čeká příště.

A jestli to příště bude aspoň z poloviny tak zábavný jako tentokrát, budu pořád strašně šťastnej.

Jan Studnička


Klíčová slova: Spider-man, kultura, film, recenze


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější