nahoru

Spravedlnost v ČT: Slovák hodil rukavici české televizní detektivce!

Milan Tesař27. března 2017 • 18:00
Spravedlnost v ČT: Slovák hodil rukavici české televizní detektivce!
foto: ČT

Včera skončila Spravedlnost! Tedy alespoň na obrazovkách ČT1 a nutno dodat – a tady se dost rozcházím s kolegyní Terezou Spáčilovou, která v minulém čísle tištěného Reflexu třídílnou kriminální minisérii označila za artovou šeď –, že mě uhranula zejména její režijní kvalita.

Kreativní producentka ostravského studia Kateřina Ondřejková se nebojí sáhnout po méně známých tvůrcích a dát jim šanci. Tentokrát se trefila do černého. Potvrdilo se, že „pohled odjinud“ je krajně užitečný i pro oblast dramatické tvorby.

Stačí si vzpomenout na diváky zaskočené výkony tuzemských herců v Hořícím keři, jež se tolik lišily od jejich nezřídka rutinních kreací vyvěrajících z nekonečného obsazování podle typu. Agnieszka Hollandová tehdy na vrcholné úrovni dokázala české herce vylovit z jejich malého českého rybníka, vytrhnout je z lokálního kontextu a nasvítit je dokonale jinak — a teď nemám na mysli jen práci osvětlovače.

Slovenský režisér Peter Bebjak se naučil řemeslo na českých seriálových detektivkách (Mordparta, Příběhy 1. oddělení) a je až netelevizně ambiciózní, ale příjemné, že se snažil vymanit Spravedlnost z jejich zaměnitelnosti. Myslím, že se mu to povedlo.

360p 240p
VIDEO: Spravedlnost - trailerVIDEO ČT

Kromě toho, že jsem ve scénáři nenašel žádný mysteriózní ani biblický prvek, vybočil z rutinního vyprávění většiny podobných děl tím, že připustil, že dojem z příběhu a vstupenka do nitra postav vyplývají z kongeniální koláže zvuku, hudby, obrazové složky a tempa vyprávění. Teprve je-li z jednoho kusu, má kýžený efekt — nechá vybujet emoce a napětí přesně tam, kde tvůrci potřebují. Bebjakova komplexní režie vyčerpala z příběhu mnohem větší naléhavost, než jakou nabízel scénář, podle něhož se točilo.

Předpoklad kvality si tvůrci zajistili už šťastným castingem, jenž ústřední postavu vyšetřovatele zmítajícího se v dilematu, zda obětovat dceru, nebo profesionální čest (suverénní Ondřej Vetchý), osadil výtečnými spoluhráči. Dokonale a plánovaně bezbarvý Martin Finger v roli kolegy policisty, podnikatel, jehož narůstající neklid zvládá Lukáš Vaculík s velkou dávkou kreativity, a samozřejmě uhrančivý investigativní novinář Ondřej Malý.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,030
29,170
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější