nahoru

Živě z Benátek: Jak na italský festival zavítal virtuální Ježíš

Veronika Bednářová14. září 2016 • 16:00
Živě z Benátek: Jak na italský festival zavítal virtuální Ježíš
foto: Veronika Bednářová

Vejdete do zvláštního kinosálu ve druhém patře hlavního benátského Palazza del Cinema a hned vidíte, že u historicky prvního VIRTUÁLNÍHO FILMU bude něco jinak. Vlastně všechno. Sál je vybaven padesáti samostatnými sedačkami, které se samy otáčejí kolem své osy, na jejich sedadlech leží pro každého diváka brýle pro virtuální realitu. Na platformách Google Cardboard, Samsung Gear, Oculus Rift a PlayStation VR bude snímek režiséra Davida Hansena k dispozici letos o Vánocích.

Producent Alex Barder, jenž nás na projekci na benátském Lidu vítá, říká, že budeme „jako úplně první na světě“ moci zhlédnout čtyřicetiminutovou ukázku z filmu Jesus VR – The Story Of Christ, Virtuální Ježíš – Příběh Krista.

Jenže ono to není „zhlédnout“. Nejdřív si nasadíte brýle, nápadně podobné těm na lyže (i když už jedny dioptrické máte, nasadíte je na ně), a pak už si sami můžete sledovat výseky filmu v rozlišení 4K na speciální 360stupňovou kameru. „Budete mít pocit, jako byste s Mesiášem přímo zažívali kázání na hoře, poslední večeři nebo ukřižování,“ říká producent Barder nadšeně.

No ale řeknu vám upřímně: po těch 40 minutách vás hrozně bolí oči (virtuální realita je podle mě dost náročná na mozek), nevíte, kterým směrem se na křesle nejlíp natočit (pořád kopete sousedy, jež nevidíte, a oni na oplátku kopou vás), bojíte se, co vám mezitím jinde uteče, a že by „spoluvytváření příběhu“ bylo až nějaká bůhvíjaká zábava, to není.

Ta technologie je prostě v plenkách a ten film o Ježíšovi lehce naturalisticky nablblý, s příšernými hereckými výkony. Ale zajímavý technologický experiment to je, ne že ne. Možná že se takhle budou za pár let natáčet všechny filmy, spíš se ale „VR“ stane součástí průmyslu počítačových her či kreativního vyprávění příběhu. Uvidíme. 

Jesus VR vznikal v italském městě Matera. Film produkoval Enzo Sisti, který se podílel také na kontroverzním Umučení Krista, jež režíroval Mel Gibson. Podle ředitele MFF Benátky Alberta Barbery je uvedení snímku důkazem, že jeho festival věnuje pozornost zásadním současným proměnám, které předznamenávají budoucnost pohyblivých obrazů.  

 

Veronika BednářováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,060
29,120
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější