nahoru

Pět mrtvých psů střídá Modré stíny. A majorka Výrová si při nich odpočine

Jan Škoda13. dubna 2016 • 09:30
Pět mrtvých psů střídá Modré stíny. A majorka Výrová si při nich odpočine
foto: Česká televize

Po vypětí přišlo zklidnění. I takový pracovní název by mohl mít nový případ, který v neděli na obrazovkách České televize začali řešit detektivové vedení majorkou Marií Výrovou. Třídílná televizní detektivka Pět mrtvých psů ze série Detektivové od Nejsvětější Trojice má jistou nevýhodu, že přichází po Modrých stínech, tedy minulém případu, jenž vyvedl z komfortní zóny jak diváky, tak tým kolem Výrové. Pět mrtvých psů ve třech hodinových epizodách bohužel trochu ztrácí tempo.

Olomoučtí kriminalisté se tentokrát dostanou k bizarnímu případu krádeže tří živých medvědů z místní zoologické zahrady, protože při ní přišel o život starý vrátný. Výrová (Klára Melíšková), Mráz (Stanislav Majer) a spol. usoudí, že jedním ze spolupachatelů musel být někdo z pracovníků zahrady, a že možná jde o obchod se zvířaty pro potřeby tradiční asijské medicíny. Degradovaná bývalá kolegyně detektivů Horová (Tereza Voříšková) pak za pomoci dalšího ex-vyšetřovatele Vitouše (Miroslav Krobot) paralelně rozplétá případ pěti mrtvol psů, které kdosi používal v nelegálních zápasech. Případy spolu dost možná souvisí.

Novým kriminálním incidentům tentokrát výrazně chybí naléhavost Modrých stínů, kdy šlo o korupci, zastrašování, porevoluční kamarádšofty i spolupráci s StB. U jedné mrtvoly to nezůstane ani tentokrát, Pět mrtvých psů ale ze sebe nikdy nesetřese pel „výplňového“ případu, v němž zas o tolik nejde. Možná i proto, že práce tolik nezasáhne osobní život detektivů, jejichž tým se nerozpadá zevnitř. Jejich vnitřní tenze, zda náhodou zbytečně nezavinili druhou smrt, a zda ještě vůbec dokážou správně vyhodnocovat nové skutečnosti, je spíš uměle vykonstruovaná.

Minule také stáli proti unikavějšímu a ambivalentnímu protivníkovi v podání Martina Huby, děsivější a charismatičtější nebezpečí podporované shora tentokrát chybí. Napětí tak najednou musí zajišťovat i uspaný lev na podlaze ošetřovny, co se může každou chvíli probudit. Režisér Viktor Tauš se také v Modrých stínech rozhodl pro výraznou, progresivní formu popírající třeba očekávané komponování obrazu, Jan Hřebejk se teď vrací k tradičnímu záběrování, tudíž na sebe nepoutá pozornost ani formální složka. Pět mrtvých psů nicméně stále platí za minisérii prostou brakových prvků i motivů detektivek konkurenčních televizí, co suplují spotřební zboží. Marie Výrová tentokrát jen ničím nepřekvapí.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
21,970
29,360
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější