nahoru

Recenze: Sherlock se vrátil v čase a zaspal dobu

Šimon Šafránek4. ledna 2016 • 14:20
Sherlock tentokrát řeší případ v tradičním prostředí.
Sherlock tentokrát řeší případ v tradičním prostředí.
• foto: 
archív

Krimi seriál Sherlock s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem se dočkal speciální novoroční epizody Přízračná nevěsta, kterou hned druhý den po britské premiéře vysílala i Česká televize. Jde zatím o nejslabší případ geniálního detektiva.

Jedním z nejzajímavějších prvků minisérie BBC, již vytvořil Steven Moffat (Doctor Who) a Mark Gattis v roce 2010, bylo přenesení děje z viktoriánské Anglie do Londýna dnešních dní. Z toho plynuly rozdíly nejen v prostředích a době, ale i v kriminalistických postupech. Hrdinové Přízračné nevěsty se však ocitají v Londýně na konci devatenáctého století, tedy na hřišti původního Sherlocka Holmese.

Speciál režírovaný Douglasem Mackinnonem zajisté ukázal detailní práci s kulisami a rekvizitami, pánové Holmes (Benedict Cumberbatch) i Watson (Martin Freeman) oblékají výstavní kostýmy stejně jako jistá nevěsta, která děsí Londýn tím, že vraždí, i když už má být dávno mrtvá. Dialogy mezi Holmesem a Watsonem jsou stále stejně nabroušené, nicméně případ sám je pouze zamotaný, bez hlubší záhady.

Vánoční Sherlock tak především odhalil, jak moc se za šest let změnila televizní produkce a jak moc vyčpělo Sherlockovo opakování a rozmělňování postprodukčních vtipů. První sherlockovské epizody, to bylo jako strčit hlavu do ždímačky; kolem očí proudily desítky obrazů, informací, textu, čísel, jež nadaný detektiv brilantně řadil na správná místa. Sherlock byl jeden z prvních seriálů/filmů, který smysluplně využil čtení a psaní textových zpráv. Dneska střihač rotuje celým obrazem, případně režie nechává Sherlocka letět krajinou jako Supermana. Moffat se nakonec nerozpakuje využít prvky známé z Nolanova Počátku, případně ze Soderberghova The Knick.

Nejsmutnější je pak práce s Holmesovou povahou nesnesitelného perfekcionisty. V dějově silných epizodách tvůrcům sloužila jako humorná vložka, když ale příběh kulhá, Holmes působí jenom jako otrava. Přitom v konkurenčních seriálech, jako Most nebo Jessica Jones, vystupují neméně asociální postavy – ty ale se svými defekty bojují. Psychologie je ve finále hlavní náplní zmíněných seriálů, zatímco Sherlockovi dnes zbývá jen do sebe zahleděná procedurálka. Je na čase se jí zbavit a napřít pozornost k Sherlockově duši.Klíčová slova: sherlock holmes, televize, recenze


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější